عبارت
از تاریخ
   
تا تاریخ
   
سارقان مکتب نوفل لوشاتو

هرساله در آستانه رحلت امام خمینی (ره)، افراد، شخصیت‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی فرهنگی درباره تبیین اندیشه‌های امام راحل گفتگو و مصاحبه می‌کنند. به همین منوال روزنامه اعتماد به مناسبت ایام رحلت امام (ره) و نیز فرارسیدن دوم خرداد مصاحبه‌ای با سید مصطفی تاج‌زاده فعال سیاسی اصلاح‌طلب انجام داد و مشروح این گفتگو را منتشر نمود که در سایت‌های خبری نیز منعکس گردید.

روایت مرحوم زریاب خویی از درس حضرت امام خمینی (ره)

۱۴ بهمن سالروز درگذشت زنده‌یاد مرحوم دکتر عباس زریاب خویی، استاد فلسفه، تاریخدان و کتاب‌شناس نامدار است. وی در روز ۲۲ تیر ۱۲۹۷ شمسی در شهر خوی به‌دنیا آمد و مقدمات دانش‌های ادبی و فلسفی را در شهر زادگاهش فرا گرفت.

تداوم آفتاب

پس از تصمیم گیری برای سهمیه بندی بنزین و گران کردن این حامل انرژی با رای و نظر سران قوا، رهبر معظم انقلاب نیز در جلسه درس خارج از فقه بیان داشتند که از این طرح حمایت می کنند.

مواظبت بر خواندن زیارت عاشورا با صد لعن و صد سلام

آنچه در ادامه می خوانید گزیده ای از خاطرات دوستان و نزدیکان حضرت امام خمینی(س) در مورد کیفیت عزاداری ایشان در ماه های محرم و صفر است. آنچه از این خاطرات به روشنی هویداست، ارادت فراوان امام به حضرت سیدالشهدا (ع) و تقیدشان به خواندن زیارت عاشورا است:

مواظبت بر ختم قرآن کریم

ماه رمضان مبارک است که قرآن بر او وارد شده است و ماه شعبان مبارک است که ادعیه ائمه- علیهم السلام- در او وارد شده است. ماه مبارک رمضان (است) که قرآن را وارد کرده است. قرآن مشتمل بر تمام معارف است و تمام ما یحتاج بشر است. "از بیانات امام خمینی (ره) در جمع گروهی از مسوولان نظام (۲۵ فروردین ۱۳۶۶)"

بهار "پاییز صحرا"

نظر نمودن به این قبیل فیلمها و نمایشنامه‌ها هیچ یک اشکال شرعی ندارد و بسیاری از آنها آموزنده است و پخش آنها نیز اشکالی ندارد.

رویای واهی تحریف امام

پیرو اظهارنظر جنابعالی در رد انتساب نامه امام خمینی(ره) به وزیر کشور وقت آقای محتشمی‌پور درباره نهضت آزادی و نیز نامه‌های حضرت امام خمینی(ره) به مرحوم منتظری به تاریخ‌های ۶ و ۸ فروردین ۱۳۶۸ با توجه به آنچه در برنامه «رودررو» و نیز مصاحبه با خبرنگار «خبرآنلاین» و همچنین در جوابیه خود به مطلب پایگاه اطلاع‌رسانی جماران منتشر کرده‌اید. برآن شدیم تا برای ثبت در تاریخ و آگاهی بخشی به افکار عمومی مطالبی را مطرح کنیم.

"آثار باستانی" بی بی سی بهتانی بزرگ علیه امام

حسین باستانی در «بی‌بی‌سی فارسی» مستندی ساخته است به نام «بهتان برای حفظ نظام». این اثر باستانی که ظاهرا مدافع «سیاست اخلاقی» است، بر آن است که ج. ا. ا حکومتی است بد و بهتان‌زننده به مخالفان.

لطف خفیه الهی

«آقا، امسال هم رادیو، تلویزیون برای حاج آقا مصطفی کاری نکرد. » همسر امام در یکی از سالروزهای درگذشت حاج آقا مصطفی خمینی، در حال تماشای تلویزیون این را گفت و امام پاسخ داد: «خانم، به ‌این چیزها کاری نداشته باشید، دعا کنید جایشان در آن عالم خوب باشد.» و امام بنا به تعریف همسرش «بانو خدیجه ثقفی» (قدس ایران) پس از درگذشت فرزندش، نیمی از ثواب اعمال مستحبی‌ا‌ش را به او هدیه کرد که ‌این امر، نشانگر اوج محبت و لطف امام نسبت به فرزند مجتهدی است که در اعلامیه آبان سال ۵۶ خود پس از فوت مشکوک حاج سیدمصطفی، او را «امید آینده اسلام» معرفی کرده بودند. امام در سخنرانی خود که به مناسبت درگذشت حاج آقا مصطفی ایراد کردند، این واقعه را از الطاف پنهانی خداوند دانستند و در پی آن موجی از پیام‌های تسلیت از سوی علما و مراجع ایران، دانشگاهیان و مبارزین داخل و خارج و حتی یاسر عرفات برای امام خمینی به نجف ارسال شد؛ مرگ فرزند رهبر در تبعید انقلاب آغازگر یک توفان سیاسی بود. در روز تشییع جنازه حاج آقا مصطفی، امام فرزندشان را مثل بقیه کسانی که تشییع کرده بودند، تشییع کرده و به منزل بازگشت و عجیب‌تر آن که در آن روز هم به مسجد برای اقامه نماز جماعت ظهر و عصر رفتند و به گفته مرحوم حاج احمد آقا، برنامه مطالعه کتابی را که روزانه صفحاتی از آن را‌ می‌خواندند و کتاب درسی ‏و حوزوی هم نبود، ترک نکردند و با همان آمادگی و تسلط همه روزه در حوزه درسشان حاضر شدند.

تاثیر زمان و مکان در اجتهاد فقهی حضرت امام (ره)

به طور کلی، تناقض‌ در آرا و اندیشه‌های بزرگان حساسیت‌برانگیز است. البته ممکن است دو دیدگاه، در ظاهر متناقض به نظر برسند ولی در باطن از یک منشاء، سرچشمه گرفته باشند. این تناقضات ظاهری، خصوصا در مورد احکام فقهی و همچنین در نظرات شخصی که مرجعیت شیعه را برعهده دارد، از حساسیت بیشتری برخوردار می‌گردند.

مخالفان آیت الله خامنه ای با امام (ره) مشکل دارند

با گذشت چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی، هنوز زوایای زیادی از ابعاد شخصیتی ‌امام خمینی (ره) ناشناخته است. یکی از راه‌های شناخت این ابعاد ناشناخته مراجعه به اعضای بیت امام راحل است؛ افرادی که با امام حشر و نشر داشته اند و از نزدیک مشی ایشان را لمس کرده‌اند. در همین خصوص با حجت‌الاسلام مرتضی اشراقی، نوه امام خمینی (ره)، گفت‌وگویی انجام‌داده‌ایم. وی که فعال فرهنگی و مدرس حوزه و دانشگاه است با حضور در موسسه جام‌جم ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این مجموعه، به سوالات ما در مورد موضوعاتی چون رابطه امام و انقلاب، فقه شیعی، ولایت فقیه و رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پاسخ داد. نوه امام راحل در بخشی از این گفت‌وگو با تاکید بر این‌که در اندیشه حضرت امام(ره) ولایت فقیه پایه و اساس کشور است و پشتیبانی از ولایت فقیه ضامن آرامش و امنیت کشور می‌شود، می‌گوید: امروز نیز الحمدلله خلف شایسته حضرت امام خمینی(ره)، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی سکاندار انقلاب هستند و بدانید که مخالفت با ایشان مخالفت با امام(ره) است و اگر کسی این حرف را قبول نداشته باشد پیرو امام(ره) نیست.

ما خود را نسبت به مولفه های اساسی و ارکان اصلی اندیشه حضرت امام مقید می دانیم

در آستانه میلاد با سعادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (صل الله علیه و آله و سلم) و حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) و همچنین به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو جمعی از دانشجویان مسئول کانون های خط امام در دانشگاه های سراسر کشور به همراه جمعی از بنیاد تبین اندیشه های امام خمینی (ره) در دانشگاه ها با یادگار گرامی امام راحل حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید علی خمینی دیدار کردند.

انقلاب اسلامی با استکبار سازگاری و آشتی پذیری ندارد

قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم گفت: استکبارستیزی و انقلاب اسلامی دارای تلازمی جدایی ناپذیر هستند و این انقلاب هرگز با استکبار سازگاری و آشتی پذیزی ندارد.

دو روایت از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا

از زمانیکه امام خمینی(ره) مبارزات انقلابی خود را به صورت جدی آغاز کردند، دو محور استبداد و استکبار را به عنوان اهداف اصلی مبارزه مدنظر قرار دادند.

درک امام از توطئه های امریکا منطبق بر واقعیت های تاریخی است

مدیرگروه پژوهشی جامعه شناسی دوره پهلوی در موسسه امام خمینی(ره) گفت: این سخن امام که امریکا سرمنشا همه مشکلات ملت ایران است بر واقعیت های تاریخی انطباق دارد و امریکا با سیاست ها و اقدامات خود آن را به اثبات رسانده است.

اگر قدرت داشته باشیم تمام مستکبرین را از بین خواهیم برد

انقلاب ایران بدون نام امام خمینی(ره) در هیچ جای جهان شناخته شده نیست و افکار عمومی جهان امروز، تحت تاثیر پروپاگاندای رسانه ای غرب، ایران را بیش از هر چیز به مخالفت با دولت مستکبر آمریکا می شناسند. عامل پیوند دهنده دو واقعیت فوق، یقینا چیزی جز مبارزه بنیادین، صریح، همه جانبه، همیشگی و پر قدرت امام(ره) با تمامی مظاهر استکبار نبوده و نیست. نگاه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی به فرآیند مبارزه با مستکبران اما از جهات متنوعی در خور تامل و مطالعه است. امام(ره) اساسا زندگی را چیزی جز دفاع از مصالح اسلام و مسلمین نمی بیند: «آنها که در برابر خطرهایی که متوجه اسلام شده است قیام نکنند، مقابله نکنند و به دفاع برنخیزند، آنها در عداد مردگانند.»(۱) چنین است که هر آنچه جز مبارزه با مستکبران، می تواند در عداد فروع حیات جای گرفته باشد: «برای من مکان مطرح نیست. آنچه مطرح است مبارزه بر ضد ظلم است. هر جا بهتر این مبارزه صورت بگیرد آنجا خواهم بود.»(۲)

روش بدیل انقلاب اسلامی، برای دوران سلطه مستکبران در جهان

شروع نهضت انقلاب اسلامی از سال ۱۳۴۲ با محوریت مبارزه با استبداد و استکبار جهانی استوار شده بود که مبارزه با استکبار تا به امروز نیز ادامه یافته است.

انقلاب با امامی زنده شد که رنگ و بوی حسینی داشت

ریشه انقلاب اسلامی ایران را باید در جایی کندوکاو کرد که بعدها نقطه قوت آن در پیروزی اش شد. به اذعان بسیای از کارشناسان انقلاب و فعالان آن، الگوگیری از قیام سید الشهدا و شور و هیجانی که از هیئات حسینی(ع) بر می خواست، نقش اصلی را در بسیج مردم توسط امام خمینی(ره) برای مبارزه با نظام ستم شاهی داشت. به همین منظور با یکی از مبارزین قدیمی انقلاب اسلامی یعنی اسدالله بادامچیان گفتگویی ترتیب داده شده تا به بخشی از این فرآیند پرداخته شود.

تاسوعا و عاشواری سال ۵۷ کمر رژیم شاه را شکست

نگاهی گذار به محرم و صفر نشان می دهد که بسیاری از نهضت های مردمی در جهان اسلام بعد از واقعه عاشوار، ریشه در محرم و صفر دارد. لذا طبیعتا در کشور ما هم نقش محرم و صفر در حرکت های انقلابی و اسلامی یک نقش بی نظیر است.

امام خمینی(ره) رهرو واقعی سیدالشهدا (علیه السلام)

درست در سال هایی که تشیع با اشاره استبداد پهلوی مورد هجوم بی امان حکومت و روشنفکران غربزده قرار می گرفت و آیین ها و مراسم های مذهبی به خرافه پرستی تعبیر می شدند، رنسانس امام خمینی (ره) کشور و ملت را زیرورو کرد. در این میان پتانسیل های نهضت قیام عاشورا به عنوان قوه محرکه انقلاب اسلامی ایران توانست نقش آفرینی کند و بر تمامی تهمت ها و افتراها علیه دین و مذهب تشیع، خط بطلان بکشد. برای تبیین یکی از محوری ترین مولفه های پیروزی نهضت امام(ره) با محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه و کارشناس سیاسی گفتگویی ترتیب داده ایم تا به همزیستی انقلاب اسلامی و قیام عاشورا پرداخته شود.