عبارت
از تاریخ
   
تا تاریخ
   
پیام به ملت ایران در سالگرد پیروزی انقلاب

اینک به تمام متصدیان امور و دست‌اندرکاران کشور هشدار می‌دهم که قدر این جوانان حزب اللهی را بدانید، و از آنان قدردانی کنید و آنان را تشویق نمایید و در آغوش‌ محبت خود حفظ کنید. اینان بودند که ایران را نجات دادند؛ و از این پس همینها هستند که انقلاب را پاسداری می‌کنند، و همینها هستند که با صرف هزینه‌ای کم در ظرف مدت کوتاهی با روشن‌بینی خاص خویش کارهای تعجب‌آوری نمودند که گمان نمی‌شد در ایران بتوان انجام داد.

پیروان عیسی روح الله، بپاخیزید!

بسم الله الرحمن الرحیم یا ایها الذین آمنوا کونوا قوامین لله شهداء بالقسط و لا یجرمنکم شنئان قوم علی الا تعدلوا اعدلوا هو اقرب للتقوی‌ و اتقوا الله ان الله خبیر بما تعملون (۱) خوشا به حال آنان که گرسنه و تشنه عدالتند؛ از آن رو که سیر نخواهند شد. (انجیل متی‌) خوشا به حال آنان که از بهر عدالت زحمت می‌کشند؛ به سبب آنکه مملکت آسمانی از آنهاست. (انجیل متی‌).

پیوند روحانی و دانشگاهی

من امروز آمده‌ام در میان شما دانشجویان عزیز به دو منظور؛ یکی بزرگداشت روز شهادت جوانهای عزیز در دانشگاه در اثر هجوم وحشیانه مامورین جبار. و یکی برای پیوند بین قشر روحانی و قشر دانشگاهی و دانشجویان. من این پیوند را تبریک عرض می‌کنم به روحانیون و تبریک عرض می‌کنم به دانشگاهیان.

آقازاده خوب

معمولا عادت داریم فرزندان چهره‌های بزرگ با سواستفاده از نام پدرشان زندگی کنند اما تاریخ صدر اسلام و‌ معاصر ایران «آقازاده خوب» هم دارد. «فرزند امام بود، بلکه خود، امامی بود.» علامه بهاءالدینی، شهیدمصطفی خمینی را این‌گونه توصیف می‌کند.

ضرورت حفظ جمهوری اسلامی با محتوای اسلامی

این مطلبی که الآن القا کرده‌اند به جوانهای ما که تا کی گریه و تا کی روضه و اینها!؟ بیایید تظاهر کنیم. اینها نمی‌فهمند روضه چیست؛ و این اساس [را] کی تا حالا نگه داشته است، این را نمی‌فهمند، و نمی‌شود هم بهشان بفهمانیم. اینها نمی‌فهمند که این روضه و این گریه آدم‌ساز است؛ انسان درست می‌کند.

ماموریت امام (ره) به آیت الله راستی کاشانی

اوایل انقلاب بود که هفت گروه چریکی که خط خود را از مارکسیست‌ها جدا کرده بودند با هم ادغام شدند و تشکل جدیدی با نام سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را بنا نهادند. اما حضور طیف‌های مختلف در شورای مرکزی باعث بالا گرفتن اختلافات شد از امام (ره) درخواست کردند که واسطه‌ای را معرفی کند. «شیخ حسین راستی‌کاشانی» کسی بود که امام به سازمان فرستاد.

امیدهای امام

اسلام، تمام آزادی ها و استقلال ها را بیمه می ‏کند. بچه‏ های کوچک ما را اگر اسلامی بار بیاورید، استقلال و آزادی مملکت شما بیمه خواهد شد. از این کودکها قدردانی کنید. و از این عواطف کودکانۀ آنها من تشکر می ‏کنم. من اینها را دوست می‏ دارم، همان طور که شما عزیزان خودتان را دوست دارید. اینها همه عزیزان من هستند و نور چشم من هستند؛ و در آتیه امید ما به اینهاست.

طالقانی خدمتگزار ملت بود

نمى‏بینند این قدرت را! نمى‏بینند که یک پیرمرد هفتاد و چند ساله‏اى که هیچ قدرت بر اینکه یک فعالیت سیاسى داشته باشد به آن معنا ندارد، ضعف پیرى او را گرفته است، نقاهت دارد، وقتى از دست مردم مى‏رود، یک همچو انقلابى در ایران و در سایر کشورها و مورد تحیر غرب و شرق مى‏شود؟ این قدرت را چرا مى‏خواهید از دست بدهید؟ چرا هى مى‏شکنید این قدرت را؟ چرا هر چیزى که مى‏شود از دوش اسلام برمى‏دارید، مى‏خواهید رویش یک عنوان غربى بگذارید؟

ضربه تنگستان

ما امروز می‏فهمیم که آنها به واسطه مطالعاتى که داشتند براى عشایر چه قدرتى قائل بودند. آنها ضربه‏ اى از تنگستانی ‏ها خورده بودند و در صدد این بودند که عشایر را بکلى از بین ببرند.

ریاست در آن ها تاثیر نکرده بود

من در مطالعاتى که در ایشان کردم به نظرم آمد که از حال دستفروشی ‏اش تا حال ریاست جمهورى، در روح او تاثیرى حاصل نشد. چه بسا اشخاصى هستند که اگر کدخداى ده بشوند، تغییر می‏کنند به واسطه ضعفى که در نفسشان هست، تحت تاثیر آن مقامى که پیدا می‏کنند واقع می‏شوند، و اشخاصى هستند که مقام تحت تاثیر آنهاست از باب قوت نفسى که دارند.

مصدق مسلم نبود

من در‏‎ ‎‏آن روز در منزل یکی از علمای تهران بودم که این خبر را شنیدم که یک سگی را عینک‏‎ ‎‏زده اند و به اسم «آیت الله » توی خیابانها می گردانند. من به آن آقا عرض کردم که این‏‎ ‎‏دیگر مخالفت با شخص نیست؛ این سیلی خواهد خورد. و طولی نکشید که سیلی را‏ خورد. و اگر مانده بود سیلی بر اسلام می زد.

من احساس حقارت می‏کنم

من به این چهره‏هاى نورانى و بشاش شما، و به این گریه‏ هاى شوق شما حسرت میبرم. من احساس حقارت می‏کنم. من وقتى با این چهره‏ ها مواجه می‏شوم. و این قلبهائى که به واسطه توجه به خداى تبارک و تعالى این طور در چهره‏ ها اثر گذاشته است، احساس حقارت می‏کنم. من غیر از دعا که بدرقه شما کنم چیزى ندارم.

اگر شیخ فضل الله و مرحوم نائینی بودند، هر دو جذب امام می‌شدند

بی تردید رویداد تاریخی مشروطیت ایران و درس‌های آن، در شکل‌گیری اندیشه سیاسی امام خمینی تاثیری مهم داشته و شاهد آن نیز، استناداتی است که در بیانات و پیام‌های بنیان‌گذار جمهوری اسلامی به درس‌ها و عبرت‌های مشروطیت صورت گرفته است.

جوانی که اولین شهید یک فتوا شد

سال ۱۳۶۷ سلمان رشدی با کتابش، یک بار دیگر در ایران خبرساز شد. این بار اما، صحبت از کتابی بود که سراسر آن اهانت به پیامبر اسلام(ص) بود. کتاب توهین‌آمیز و ضداسلامی «آیات شیطانی» علاوه بر آنکه اعتراضات فراوانی در سراسر جهان برانگیخت، به زندگی آرام سلمان رشدی نیز پایان داد.

امام فرمودند: عجب نمازی شد!

«امام خمینی و رویداد برگزاری اولین نماز جمعه تهران» در گفت‌و‌شنود با دکتر احمد جلالی

پاسخی به آقای خوئینی ها؛ رقیب سیاسی نهضت آزادی که بود؟

آقای موسوی خوئینی ها دبیرکل مجمع روحانیون مبارز در کانال تلگرامی خود که سابقه راه اندازی آن به پس از فوت آقای هاشمی می رسد، با انتشار سوالی به نقل از یکی از خوانندگان در مقام پاسخ، با گفتن حرف هایی نه چندان دقیق، واقعیت هایی را مغلوط جلوه داده و برخی از حقایق را پوشانده اند؛ از این رو مطالبی به منظور جلوگیری از تحریف تاریخ و تحریف حضرت امام (ره) در ادامه می آید.

حضرت معصومه سلام الله علیها

امام مقید بودند در کنار مرقد شریف حضرت معصومه (سلام الله علیها) حاضر شوند، و توجه خاصی داشتند که روزانه خودشان را به زیارت حضرت برسانند، و زمانی که حتی در مسجد سلماسی درس می گفتند زیارتشان ترک نمی شد و زمانی که درس و بحثشان گسترش پیدا کرد و به مسجد اعظم آمدند همچنان به زیارت حضرت معصومه مداومت داشتند.

متن کامل پیام حضرت امام به مناسبت پذیرش قطعنامه ۵۹۸

نباید شهادت را تا این اندازه به سقوط بکشانیم که بگوییم در عوض شهادت فرزندان اسلام تنها خرمشهر و یا شهرهای دیگر آزاد شد. تمامی اینها خیالات باطل ملیگراهاست. ما هدفمان بالاتر از آن است. ملیگراها تصور نمودند ما هدفمان پیاده کردن اهداف بین الملل اسلامی در جهان فقر و گرسنگی است. ما می‌گوییم تا شرک و کفر هست، مبارزه هست. و تا مبارزه هست، ما هستیم.

آتش به اختیار و دوگانه‌‎های استراتژیک حضرت امام!

جمال یزدانی: یکی از دوگانه‌‎های محوری در نگاه امام دوگانه نهضت و نظام است. او همزمان هم رهبر نهضت و هم رهبر نظام است. نظام حکایت از ثبات و نهضت نشان‌دهنده پویایی است. این دو با هم باید جلو بروند و نباید به بهانه یکی، دیگری را معطل یا نفی کرد. رهبری کردن هر کدام از اینها، لوازم و اقتضائات خاص خود را داراست...