جنایات سوریه از منظر امام روح‎الله

یکی از عمیق‌ترین و جامع‎ترین نگاه‌ها با مسائل سوریه، نگریستن از زاویه دید حضرت روح الله است، چرا که ایشان فراتر از نگاه‌های سیاسی صرف، بلکه با شاخص‌های فکری و جریان‎شناسی فکری-تاریخی تحولات منطقه را تحلیل کرده و اعلام موضع می‎نمودند.


محمد حسین‎زاده: جنایتی که تکفیری‌ها در فوعه و کفریا در روزهای اخیر مرتکب شده‌اند و بیش از صد نفر ازشیعیان مظلوم این منطقه که اکثریت شامل زنان و کودکان می شدند به شهادت رسیدند؛ اولین اتفاق از این جنس نبوده است و آخرین آن هم متاسفانه نخواهد بود.

این اتفاق از این جهت آخرین مورد از جنایت‌های تکفیری‌ها نخواهد بود که دشمنان اسلام اختصاصا آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها و صهیونیست‌ها سال‎های متمادی و درازی تلاش کرده‌اند تا تخم تفکری انحرافی و مذهبی ساختگی را در زمین‎های گسترده فکر و جان جامعه اسلامی بکارند و امروز پس از سال‎ها، آبیاری آن شجره‌ی خبیثه، میوه‎های آن را بتوانند بچینند.

به تحولات سوریه می‌توان از جنبه صرفا سیاسی و یک نزاع داخلی در میان گروه‌های مختلف سوری نگریست؛ که البته این نگاه با آنچه میدانی در حال وقوع است تطابق ندارد و نمی‎تواند نگاهی دقیق به مسائل و تحولات سوریه باشد.

یکی از عمیق‌ترین و جامع‎ترین نگاه‌ها با مسائل سوریه، نگریستن از زاویه دید حضرت روح الله است، چرا که ایشان فراتر از نگاه‌های سیاسی صرف، بلکه با شاخص‌های فکری و جریان‎شناسی فکری-تاریخی تحولات منطقه را تحلیل کرده و اعلام موضع می‎نمودند.

آنچه تفکر امام را ارزشمند و استراتژیک نموده است، نگاه بین‎المللی ایشان به تحولات است، نگاهی که مبتنی بر ریشه‎یابی عملکرد افراد و گروه‌ها بر اساس تفکر و عقیده است. شاخصه دیگر منظومه فکری امام، بعد تهاجمی آن در عرصه‌ی اندیشه است. امام برای تقابل فکری با دشمن، مرز و جغرافیا قائل نبودند و به همین دلیل صدور انقلاب اسلامی در میان مسلمانان مختلف جهان و تشکیل نیروی قدس انقلاب اسلامی را باید محصول این اندیشه‎ی والای امام دانست. امام بر این باور بوده که «جنگ ما جنگ عقیده است، و جغرافیا و مرز نمى‎شناسد. و ما باید در جنگ اعتقادى‎مان بسیج بزرگ سربازان اسلام را در جهان به راه اندازیم.»(۱)

آنچه امام از فضای جامعه اسلامی ترسیم می‌کردند، صف‌آرایی دو جبهه‌ی اصلی در درون جامعه اسلامی به نام اسلام ناب محمدی و اسلام آمریکایی است؛ که اسلام آمریکایی اتصال فکری و راهبردی با منافع آمریکا و استکبار جهانی دارد.

با همین نگاه بود که جنایت کشتار شیعیان ایرانی در حج را این‎چنین تحلیل نمودند:«کشتار زائران خانه خدا توطئه‎اى براى حفظ سیاست‎هاى استکبار و جلوگیرى از نفوذ اسلام ناب محمدى- صلى الله علیه و آله و سلم- است.»(۲)

امام جنایت کشتار حاجیان را زاییده تفکر وهابیت، یعنی یکی از سمبل‌های اسلام آمریکایی می‎دانست؛ آنچه که امروز در پشت پرده تحولات سوریه دیده می‌شود نیز همین است. یعنی حضور پر رنگ عناصر تکفیری که با فکر و پول وهابیت و اختصاصا عربستان تغذیه می‌شوند:

«مگر مسلمانان جهان فاجعه قتل عام صدها عالم و هزاران زن و مرد فرقه‎هاى مسلمین را در طول حیات ننگین آل‎سعود و نیز جنایت قتل عام زائران خانه خدا را فراموش مى‎کنند؟ مگر مسلمانان نمى‎بینند که امروز مراکز وهابیت در جهان به کانون‎هاى فتنه و جاسوسى مبدل شده‎اند، که از یک طرف اسلام اشرافیت، اسلام ابوسفیان، اسلام ملاهاى کثیف دربارى، اسلام مقدس نماهاى بیشعور حوزه‎هاى علمى و دانشگاهى، اسلام ذلت و نکبت، اسلام پول و زور، اسلام فریب و سازش و اسارت، اسلام حاکمیت سرمایه و سرمایه‎داران بر مظلومین و پابرهنه‎ها، و در یک کلمه «اسلام امریکایى» را ترویج مى‎کنند؛ و از طرف دیگر، سر بر آستان سرور  خویش، امریکاى جهانخوار، مى‎گذارند. مسلمانان نمى‎دانند این درد را به کجا ببرند که آل سعود و «خادم الحرمین» به اسرائیل اطمینان مى‎دهد که ما اسلحه خودمان را علیه شما به کار نمى‎بریم! و براى اثبات حرف خود با ایران قطع رابطه مى‎کنند. واقعا چقدر باید رابطه سران کشورهاى اسلامى با صهیونیست‎ها گرم و صمیمى شود تا در کنفرانس سران کشورهاى اسلامى مبارزه صورى و ظاهرى هم با اسرائیل از دستور کار آنان و جلسات آنان خارج شود. اگر اینها یک جو غیرت و حمیت اسلامى و عربى داشتند، حاضر به یک چنین معامله کثیف سیاسى و خودفروشى و وطن فروشى نمى‎شدند.»(۳)

آنچه امام درباره مختصات اسلام آمریکایی ترسیم می‌کنند بعد از سی سال همچنان قابل استفاده است و دلیل اصلی آن عمق نگاه و تحلیل آن پیر جمارانی بود، چرا که به جای یک تحلیل صرف سیاسی عملکردی، لایه‌های زیرین تفکری این جریان را موشکافی می‌کرد.

امام در پیامی که به مناسبت شهادت رهبر شیعیان پاکستان صادر می‎کنند، به سختی‌های مبارزه با این تفکر انحرافی می‌پردازند:«راه مبارزه با اسلام امریکایى از پیچیدگى خاصى برخوردار است که تمامى زوایاى آن باید براى مسلمانان پابرهنه روشن گردد؛ که متاسفانه هنوز براى بسیارى از ملت‎هاى اسلامى مرز بین «اسلام امریکایى» و «اسلام ناب محمدى» و اسلام پابرهنگان و محرومان، و اسلام مقدس‎نماهاى متحجر و سرمایه‎داران خدانشناس و مرفهین بى‎درد، کاملا مشخص نشده است. و روشن ساختن این حقیقت که ممکن نیست در یک مکتب و در یک آیین دو فکر متضاد و رودررو وجود داشته باشد از واجبات سیاسى بسیار مهمى است، که اگر این کار توسط حوزه‎هاى علمیه صورت پذیرفته بود، به احتمال بسیار زیاد سید عزیز ما، عارف حسین، در میان ما بود.»(۴)

در حقیقت آنچه که امروز در سوریه مردم مسلمان و خصوصا شیعیان آن منطقه را به خاک و خون می‎کشد، زاییده همان تفکری است که در یمن جنایت می‌کند و در بحرین خفقان سیاسی ایجاد کرده است.

«بیش از این است که با نفوذ ایادى قاتل و منحرف خود در محافل و منازل، عزت اسلام و مسلمین را پایکوب مى‎کنند؟ مگر بیش از این است که فرزندان عزیز اسلام ناب محمدى در سراسر جهان بر چوبه‎هاى‎دار مى‎روند؟ مگر بیش از این است که زنان و فرزندان خردسال حزب الله در جهان به اسارت گرفته مى‎شوند؟ بگذار دنیاى پست مادیت با ما چنین کند ولى ما به وظیفه اسلامى خود عمل کنیم.»(۵)

امام پشت پرده‎‌ی جریانات انحرافی در جامعه اسلامی را نفوذ دشمن در مراکز فکری خصوصا حوزه‌های علمیه معرفی می‎کند. اگر چه امام در منشور روحانیت نسبت به نفوذ در حوزه‌های علمیه ایران بیشتر تمرکز دارند ولی آن تحلیل کاملا بر حوزه‌های علمیه اهل سنت نیز تطابق دارد؛ یعنی نفوذ دشمن و بهره‌برداری از تفکرات انحرافی ایجادی:

«در حوزه‎هاى علمیه هستند افرادى که علیه انقلاب و اسلام ناب محمدى فعالیت دارند. امروز عده‎اى با ژست تقدس مآبى چنان تیشه به ریشه دین و انقلاب و نظام مى‎زنند که گویى وظیفه‎اى غیر از این ندارند. خطر تحجرگرایان و مقدس‎نمایان احمق در حوزه‎هاى علمیه کم نیست.

طلاب عزیز لحظه‎اى از فکر این مارهاى خوش خط و خال کوتاهى نکنند، اینها مروج اسلام امریکایى‎اند و دشمن رسول الله. آیا در مقابل این افعیها نباید اتحاد طلاب عزیز حفظ شود؟

استکبار وقتى که از نابودى مطلق روحانیت و حوزه‎ها مایوس شد، دو راه براى ضربه زدن انتخاب نمود؛ یکى راه ارعاب و زور و دیگرى راه خدعه و نفوذ در قرن معاصر. وقتى حربه ارعاب و تهدید چندان کارگر نشد، راه‎هاى نفوذ تقویت گردید. اولین و مهمترین حرکت، القاى شعار جدایى دین از سیاست است که متاسفانه این حربه در حوزه و روحانیت تا اندازه‎اى کارگر شده است تا جایى که دخالت در سیاست دون شان فقیه و ورود در معرکه سیاسیون تهمت وابستگى به اجانب را به همراه مى‎آورد؛ یقینا روحانیون مجاهد از نفوذ بیشتر زخم برداشته‎اند. گمان نکنید که تهمت وابستگى و افتراى بى دینى را تنها اغیار به روحانیت زده است، هرگز؛ ضربات روحانیت ناآگاه و آگاه وابسته، به مراتب کاری‎تر از اغیار بوده و هست.»(۶)

بر این اساس آنچه امروز در سوریه اتفاق می‌افتاد اگر چه توسط انسان‌هایی متعصب و کور تکفیری انجام می‌شود ولی زاییده همان انحراف بزرگی است که در مراکز دینی و فکری اهل سنت در عربستان و بعضی از کشورهای دیگر اتفاق افتاد. مرکز فتنه را نه در مرکز فرماندهی داعش و جبهه النصره و... باید جستجو کرد بلکه آن را در میان گفته‌ها و رفتار مفتی‎های وهابی خصوصا در عربستان باید یافت:

«تا به حال یک آخوند دربارى یا یک روحانى وهابى را ندیده‎ایم که در برابر ظلم و شرک و کفر، خصوصا در مقابل شوروى متجاوز و امریکاى جهانخوار ایستاده باشد.»(۷)

مهم‌تر آنکه امام در تحلیل وهابیت، دستان پشت پرده‌ی استکبار جهانی را نیز هویدا می‌کند و به دشمن اصلی تهاجم می‌کند. «ما همه این جنایتها را به حساب امریکا گذاشته‎ایم و به یارى خدا و در موقع مناسب به حساب آنان خواهیم رسید و انتقام فرزندان ابراهیم را از «نمرود» ها و «شیاطین» و «قارون» ها خواهیم گرفت.»(۸)

«اگر مى‎خواستیم پرده از چهره کریه دست‎نشاندگان آمریکا برداریم و ثابت کنیم که فرقى بین محمدرضاخان و صدام امریکایى و سران حکومت مرتجع عربستان در اسلام‎زدایى و مخالفتشان با قرآن نیست و همه نوکر امریکا هستند و مامور خراب کردن مسجد و محراب و مسئول خاموش نمودن شعله فریاد حق‎طلبانه ملت‎ها، باز به این زیبایى میسر نمى‎گردید، و همچنین اگر مى‎خواستیم به جهان اسلام ثابت کنیم که کلیدداران کنونى کعبه لیاقت میزبانى سربازان و میهمانان خدا را ندارند و جز تامین امریکا و اسرائیل و تقدیم منافع کشورشان به آنان کارى از دستشان برنمى‎آید، بدین خوبى نمى‎توانستیم بیان کنیم و اگر مى‎خواستیم به دنیا ثابت کنیم که حکومت آل سعود، این وهابی‎هاى پست بی‎خبر از خدا بسان خنجرند که همیشه از پشت در قلب مسلمانان فرو رفته‎اند، به این اندازه که کارگزاران ناشى و بى‎اراده حاکمیت سعودى در این قساوت و بى‎رحمى عمل کرده‎اند، موفق نمى‎شدیم و حقا که این وارثان ابى سفیان و ابى لهب و این رهروان راه یزید روى آنان و اسلاف خویش را سفید کرده‎اند.»(۹)

در حقیقت حضرت امام گرداننده‌ی اصلی این میدان را آمریکایی‌ها معرفی می کرد  و یکی از دلایل اصلی این همه تلاش برای نفوذ و ایجاد درگیری در جامعه اسلامی و تقابل مسلمانان با هم را در جهت حفظ منافع و امنیت اسراییل می‎دانستند.

«مى‎بینیم که ملک فهد هر سال مقدار زیادى از ثروت‎هاى بى‎پایان مردم را صرف طبع قرآن کریم و محال تبلیغات مذهب ضد قرآنى مى‎کند و وهابیت، این مذهب سراپا بى‎اساس و خرافاتى را ترویج مى‎کند؛ و مردم و ملت‎هاى غافل را سوق به سوى ابرقدرت‎ها مى‎دهد و از اسلام عزیز و قرآن کریم براى هدم اسلام و قرآن بهره‎بردارى مى‎کند.»(۱۰)

با این تحلیل جامع است که می‎توان تحولات سوریه را تحلیل کرد، نقش وهابیت و عربستان، آمریکا و اسراییل را در آن لحاظ کرد و اهداف و منافعی که برای آنها در این ایجاد ناامنی و جنایت‎های متعدد ایجاد می‎شود را کشف کرد.

اما نقطه‌ی طلایی اندیشه امام در این بود که بن‎بست نداشت و در سخت‎ترین شرایط راهی برای برون‎رفت وجود داشت. اگر امروز برخلاف خواسته‌ی عربستانی‎ها و اسراییلی ‎ها هنوز سوریه محکم ایستاده است و در مقابل تکفیری‎ها زانو نزده، عمل به توصیه‌های حضرت روح الله است خصوصا این دستور ایشان: «باید بسیجیان جهان اسلام در فکر ایجاد حکومت بزرگ اسلامى باشند و این شدنى است، چرا که بسیج تنها منحصر به ایران اسلامى نیست، باید هسته‎هاى مقاومت را در تمامى جهان به وجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد.»(۱۱)

پی‎نوشت:

۱-    پیام قطعنامه، صحیفه امام، ج‎۲۱، ص: ۸۷

۲-    پیام قطعنامه؛ صحیفه امام، ج‎۲۱، ص: ۸۱

۳-    پیام قطعنامه،  صحیفه امام، ج‎۲۱، ص: ۸۱

۴-    پیام [به ملت مسلمان و علماى پاکستان (شهادت سید عارف حسین حسینى)- صحیفه امام، ج‎۲۱، ص: ۱۱۹

۵-    پیام به مهاجرین جنگ تحمیلی- صحیفه امام، ج‎۲۱، ص: ۳۲۸

۶-    منشور روحانیت-  صحیفه امام، ج‎۲۱، ص: ۲۷۸

۷-    پیام [به ملت مسلمان و علماى پاکستان (شهادت سید عارف حسین حسینى)- صحیفه امام، ج‎۲۱، ص: ۱۲۰

۸-    پیام [به آقاى مهدى کروبى، سرپرست حجاج ایرانى (کشتار زائران ایرانى‎- صحیفه امام، ج‎۲۰، ص: ۳۵۱

۹-    پیام [به آقاى مهدى کروبى، سرپرست حجاج ایرانى (کشتار زائران ایرانى‎- صحیفه امام، ج‎۲۰، ص: ۳۵۱

۱۰-    وصیتنامه سیاسی الهی امام-  صحیفه امام، ج‎۲۱، ص: ۳۹۶

۱۱-    پیام هفته بسیج-  صحیفه امام، ج‎۲۱، ص: ۱۹۵

به اشتراک بگذارید : تلگرام   |   فیس‌بوک
نام :
ایمیل :
پیام :