محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه تهران:

امام وابستگی نظام های اسلامی را عامل بدبختی مسلمانان می دانستند

بررسی اندیشه های امام خمینی(ره) درباره استقلال جهان اسلام و مانع تراشی آل سعود، یکی از راهبردهای اساسی در شناخت  موانع ایجاد وحدت میان کشورهای اسلامی است. در همین زمینه گفتگویی با دکترمحمدصادق کوشکی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و از کارشناسان اندیشه سیاسی صورت گرفته تا به تبیین اندیشه های امام(ره) در این زمینه بپردازیم.


به طور کلی استقلال جهان اسلام در برابر استکبار در اندیشه امام(ره) چه جایگاهی دارد؟

راهی که امام(ره) در مبارزه با استکبار انتخاب کرده بودند، یک رویکرد کلی برای تمامی جهان اسلام بود که توانست به بیداری ملت های مسلمان در مقابل استبداد داخلی حکومت های خودکامه و استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا منتهی شود. در وصیتنامه امام خمینی(ره)، بیش از ۱۳ بار واژه استقلال و همچنین تعابیر مشابه مانند خودکفایی، نفی وابستگی، نفی سلطه غرب و شرق و نفی شرق زدگی و غرب زدگی مورد استفاده قرار گرفته اند. در همین زمینه وحدت جهان اسلام بر مبنای مشترکات جوامع اسلامی در مقابل استکبار از اهمیت فوق العادی در اندیشه های امام(ره) برخوردار بود. ایشان ضمن نکوهش تسلط ابر قدرتها بر سیاست ها، مقدارت و حکومت های کشورهای اسلامی و بندگی و سر سپردگی سیاستمداران و حاکمان، اکثر قریب به اتفاق ممالک مسلمانان در برابر سلطه گران جهانی، به نفی و رد چنین مناسباتی می پردازند. در چنین بستری است که ایشان ضمن بر شمردن نتایج عدم استقلال سیاسی، ضرورت استقلال سیاسی جهان اسلام و خصوصا ایران اسلامی را تبین کرده اند. ایشان وابستگی نظام های اسلامی به غرب و شرق را عامل بدبختی مسلمانان دانسته است.

با توجه به اندیشه های امام(ره) در زمینه وحدت جهان اسلام، چرا وحدت دولت های اسلامی تاکنون پایدار نبوده و سیاست های واحدی در مقابل استکبار اتخاذ نمی کنند؟

امام خمینی(ره) در کنار سایر خصوصیات برجسته، اندیشمند و مصلحی بزرگ در جهان اسلام بودند که در شناخت مشکلات و آسیب های پیش روی جهان اسلام توانایی خاصی داشتند و همواره خیرخواه مسلمانان و در پی اعتلای کلمه اسلام بودند و با سخنرانی ها و پیام های روشنگرانه خود به آگاه ‌سازی مسلمانان از دشمنان خود و ضعف ها و علل عقب ماندگی شان می پرداختند. ایشان همواره در بیانات خود فراملی می اندیشیدند و تجویزهای ایشان برای کل جهان و مستضعفین بود. در این میان با وقوع انقلاب اسلامی ایران و آشنایی ملت های مسلمان با اندیشه های آزادی خواهانه و استقلال خواهانه امام(ره) برای اتحاد و وحدت، استکبار جهانی با اتخاذ سیاست های خصمانه بر سر راه آن موانعی ایجاد کرد که حکومت های خودکامه منطقه ای نیز به عنوان متحدان غرب به کمک آمدند تا مانع از شکل گیری موج تغییر وضع موجود در جهان اسلام شوند. همین سیاست ها و راهبردهای جهانی در مقابل پیام امام خمینی(ره) در وحدت بخشی جهان اسلام، از موانع اصلی شکل گیری وحدت تام است.

 

نگاه امام خمینی (ره) را به نقش آل سعود در ایجاد تفرق مسلمین و وابستگی به استکبار را چگونه باید تحلیل کرد؟

امام(ره) به طور اساسی مخالف وهابیت و حکومت مبتنی بر این تفکر یعنی آل سعود بودند. ایشان وهابیت را جریانی انحرافی و عاملی برای نفوذ بیگانگان و استکبار در جهان اسلام می دانستند. امام خمینی(ره) در خباثت آل سعود بر این نظر بودند که در دشمنی با برادران مسلمان خود روی آمریکا را هم سفید کرده است. ایشان در یکی از بیانات خود با طرح این سوال که آیا ستمکارى بر حق و خلق و بر رسول خدا و امت بزرگوار حضرت رسول خاتم(ص)، بالاتر از آنچه آل سعود با کعبه و حرم امن الهى و با زائران مجاهد آن، که همه چیز و همه کس خود را در راه دوست و آرمان اسلام تقدیم کردند، مى‏توان تصور کرد؟ و بر این نظرند که حکومت آل سعود لیاقت تصدی امور کعبه را ندارد و علمای اسلام باید چاره ای بیاندیشند.

این رویکرد امام(ره) برگرفته از رویکردی بود که آل سعود را حکومتی منحرف می دانستند که  به کمک قدرت های شیطانی یعنی استکبار در حال محو آثار و ارزش های اسلام و قرآن هستند تا ارزش های غربی و شیطانی را جایگزین آن کنند. در این رویکرد، آل سعود با پروبال دادن به وهابیت، چهره ای خشن از اسلام ارائه می دهد و ملت ها و مردم غافل را به سوی ابرقدرت ها سوق می دهد. امام(ره) اسلام اینچنینی را اسلام آمریکایی معرفی می کردند که سر بر آستان آمریکای جهانخوار می گذارد.

شیوه عملی امام(ره) در مقابله با خباثت های آل سعود در تفرقه افکنی جهان اسلام و همراهیش با استکبار چه بود؟

امام (ره) می فرمودند ما دو نوع دین داری و اسلام داریم. یک اسلام که شامل رفاه زندگی مادی انسان است، اسلام خوشگذرانی، تجمل، سکوت در برابر ظالمان و ستمکاران، و اسلام محافظه کاران که نامش را اسلام آمریکایی یا اسلام آل سعود گذاشتند. در نقطه مقابل اسلام آمریکایی، اسلام ناب است، که امام(ره) با تعابیری مانند آزادی خواهی، اهل مبارزه بودن، اسلام پابرهنه ها، اسلام سیلی خوردگان طول تاریخ، آن را یاد می کردند. امام(ره) با تبیین این دو برداشت با زبانی ساده و معرفی مولفه های آن، راه را برای تشخیص بسیار هموار و ساده نمودند. ایشان راه مبارزه با اسلام آمریکایی را برای ملت های مسلمان مشخص کردند و باعث پدید آمدن حرکت های استقلال خواهانه درمقابل خودکامگی و استعمارگران در کشورهای اسلامی و عربی شدند. نتایج اندیشه های امام(ره) را ما در طول بیداری اسلامی به خوبی مشاهده کردیم. غرب و حکومت های آل سعود هزینه های بسیاری برای متوقف کردن این موج پرداختند اما حرکت تاریخی جهان اسلام توقف شدنی نیست و بالاخره وحدت جهان اسلام حاصل خواهد شد. امام خمینی(ره) در آخرین سال حیات خود، از هر فرصتی برای افشاگری خیانت‌  های آل سعود و انحرافات این فرقه ضاله بهره می گرفتند. ایشان در پاسخ به تبریک روسای جمهور کشورهای دیگر به مناسبت اعیاد، جنایات و انحرافات وهابیت را یادآوری می‌کرد. از جمله در پاسخ به پیام تبریک رئیس جمهور وقت اندونزی به مناسبت عید سعید قربان، وهابیون را مزدوران امریکای جهان خوار می دانند و از مسلمانان می خواهدند تا ساکت ننشینند و این جنایت را محکوم کنند و در پایان نجات مسلمانان و سرزمین مقدس حجاز را از دست این نوکران حلقه به گوش امریکا مسئلت می دارند. این شیوه عملی ایشان در مقابل تفرقه افکنی سعودی ها بود و هیچگاه مصلحت جهان اسلام را قربانی مصلحت های تعریف شده براساس قوانین سیاست بین الملل یعنی قوانین منبعث از علوم سیاسی غرب نکردند.

به اشتراک بگذارید : تلگرام   |   فیس‌بوک
نام :
ایمیل :
پیام :