محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه تهران:

امام خمینی(ره) رهرو واقعی سیدالشهدا (علیه السلام)

درست در سال هایی که تشیع با اشاره استبداد پهلوی مورد هجوم بی امان حکومت و روشنفکران غربزده قرار می گرفت و آیین ها و مراسم های مذهبی به خرافه پرستی تعبیر می شدند، رنسانس امام خمینی (ره) کشور و ملت را زیرورو کرد. در این میان پتانسیل های نهضت قیام عاشورا به عنوان قوه محرکه انقلاب اسلامی ایران توانست نقش آفرینی کند و بر تمامی تهمت ها و افتراها علیه دین و مذهب تشیع، خط بطلان بکشد. برای تبیین یکی از محوری ترین مولفه های پیروزی نهضت امام(ره) با محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه و کارشناس سیاسی گفتگویی ترتیب داده ایم تا به همزیستی انقلاب اسلامی و قیام عاشورا پرداخته شود.


نسبت عاشورا و کربلا با انقلاب اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟

رهبر کبیر انقلاب (س) قیام و فرهنگ عاشورایی را مخزن غنی دینی – سیاسی و پشتوانه انسان ساز اسلام می دانستند. امام (ره) با این پشتوانه نظام ۲۵۰۰ ساله سلطنتی را با خاک یکسان کردند. باید گفت که امام خمینی (ره) تمام هویت انقلاب را به عاشورای حسینی پیوند دادند و انقلاب اسلامی در پناه و پرتو نورانی قیام سیدالشهدا به پیروزی رسید. یکی از اصلی ترین مولفه ها و نقاط اشتراک انقلاب اسلامی و قیام عاشورا  پیوند دین و سیاست بود. این مولفه از اساسی ترین راهبردها برای سست کردن پایه های حکومت مستبدان و ظالمان برای برقرای حکومت عدل الهی و اسلام راستین است. امام خمینی (ره) معتقد بودند که جامعه اسلامی از صدر اسلام تاکنون مبتلا به اندیشه منحرف جدایی دین از سیاست بوده که در دوره اخیر به اوج خود رسیده است.

تاثیرپذیری امام خمینی (ره) از قیام عاشورا چه تاثیری بر مولفه استکبارستیزی انقلاب اسلامی داشت؟

به طور کلی استکبارستیزی و مبارزه با ظلم یکی از آرمان های اصلی انقلاب اسلامی است که این مولفه ها  از جمله آموزه های دین اسلام هستند که در نصوص دین اسم برده شده است. حمایت از مظلوم، مبارزه با ظلم و استیلای زور و تزویر از بنیادهای قیام کربلا بود که در انقلاب اسلامی ایران نیز در تاریخ معاصر پیاده شد. مبارزه ملت ایران تنها یک قیام علیه استیلای سیاسی و استعمار اقتصادی نبود، قیام علیه فرهنگ ها و ایدئولوژی های غربی و دنباله روی از غرب بود که تحت عناوین فریبنده، آزادی، دموکراسی، سوسیالیسم، تمدن، تجدد، پیشرفت، تمدن بزرگ مطرح می شد، هویت ملی این مردم، اسلام است. استکبار از دیدگاه فرهنگ سیاسى اسلام، وجود نوعى سلطه گرى، سلطه جویى، استعمار و بهره کشى فرهنگى، سیاسى و اقتصادى توسط اقلیت محدودى زورگو و نفع طلب بر خیل عظیم توده هاى محروم مى باشد. این عمل، مى تواند داخلى  یا خارجی باشد. دشمن شناسی و استکبارستیزی لازم و ملزوم همدیگرند تا دشمن شناخته نشود و زوایای فکری او کشف نشود مبارزه هم پدید نخواهد آمد. امام خمینی (ره) با رهبری الهی خود روح اعتماد به نفس و خودباوری را در کالبد ملت ایران دمید و این ملت را به نقطه غرورمند خودباوری رسانید. مولفه های اینچنینی که در روح قیام سیدالشهدا تبلور یافتند، در راهبردهای امام در مبارزه با استعمار و استکبار جهانی که نماینده واقعی آن آمریکای جهانخوار بود، متبلور شد و می توان گفت انقلاب اسلامی ایران با فرهنگ عاشورایی به رهبری امام خمینی (ره) آمریکا را ذلیل کرد.

چرا پهلوی ها  با وجود ۵۰ سال تلاش بی وقفه در زدودن مراسم های مذهبی، بخصوص آیین های محرم و صفر از چهره ایران، موفق به این امر نشدند و در نهایت از این ناحیه ضربه خوردند؟

پدر و پسر پهلوی، مجریان سیاست های انگلیس و آمریکا بودند. به طور کلی همانگونه که امام خمینی (ره) نیز بارها در فرازهایی از بیاناتشان بیان کرده اند، اینها دست نشانده و مهره بودند و آنهایی که پشتیبانی می کردند، از قدرت و ظرفیت های سینه زنی ها و دسته های محرم آگاه بودند و می خواستند که اینها نباشند. امام (ره) در عصری که دین را افیون توده ها معرفی می کردند و حکومت نیز آن را ارتجاع و عقب افتادگی ۱۴۰۰ ساله می نامید، توانست موتور محرکه انقلاب را در محرم و صفر روشن کند. در واقع امام (ره) رهرو واقعی جدشان، سیدالشهدا بودند. ایشان با استفاده از مولفه های قرآنی و اسلامی، مبارزه با مستکبرین و مستبدین را تنها را ه نجات مستضعفین از ظلم و ستم می دانستند و در این راه الگوی خویش را، امام حسین(ره) قرار دادند.

به اشتراک بگذارید : تلگرام   |   فیس‌بوک
نام :
ایمیل :
پیام :