اسدالله بادامچیان:

انقلاب با امامی زنده شد که رنگ و بوی حسینی داشت

ریشه انقلاب اسلامی ایران را باید در جایی کندوکاو کرد که بعدها نقطه قوت آن در پیروزی اش شد. به اذعان بسیای از کارشناسان انقلاب و فعالان آن، الگوگیری از قیام سید الشهدا و شور و هیجانی که از هیئات حسینی(ع) بر می خواست، نقش اصلی را در بسیج مردم توسط امام خمینی(ره) برای مبارزه با نظام ستم شاهی داشت. به همین منظور با یکی از مبارزین قدیمی انقلاب اسلامی یعنی اسدالله بادامچیان گفتگویی ترتیب داده شده تا به بخشی از این فرآیند پرداخته شود.


•    به عنوان یکی از مبارزین انقلاب و اعضای اصلی حزب موتلفه اسلامی که ریشه دارترین حزب در عرصه کنونی سیاسی است، اهمیت هیات های عزاداری در پیروزی انقلاب را چگونه ارزیابی می کنید؟

به طور کلی و در یک جمله باید بگویم، انقلاب اسلامی ثمره واقعی و تاریخی قیام عاشورا است. این انقلاب یک نهضت مستمر دارای بعد الهی است که باید در حفظ  آن کوشا باشیم. امام خمینی (ره) برای متمرکز کردن مبارزات علیه رژیم مستبد شاه، پیشنهاد ائتلاف هیات های مذهبی را دادند و فرمودند که مسلمان باید تشکیلاتی باشد. هیات های موتلفه اسلامی با هدف انسجام وهماهنگی فعالیت های سیاسی تشکیل شدند. اهمیتی که دسته های عزاداری و هیات ها در دیدگاه امام (ره) برای سرنگونی نظام پهلوی و مبارزه با استکبار داشتند، نشان از ژرف اندیشی عمیق ایشان در ظرفیت ها و قدرت دین در متحول کردن امور داشت. از سال ۱۳۴۲ و قیام ۱۵ خرداد، محرم و صفر در تقویم مبارزان انقلابی جایگاه ویژه ای داشت و حتی ساواک و رژیم نیز به آن پی برده بودند و نظارت ها، تعقیب و گریزها و زندانی شدن فعالین انقلابی بسیار بالا می گرفت. به طور کلی روح جهاد و نهضت عاشورایی بر قیام انقلاب اسلامی حاکم و مسلط بود و تبدیل به رمز پیروزی و بقای انقلاب اسلامی شده است.

•    مصادف شدن ایام ماه محرم با قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ چه نقشی در تثبیت آغاز مبارزات انقلابی مردم ایران داشت؟

از بهمن ۱۳۴۱ که شاه طرح انقلاب سفید و رفراندم را اعلام کرد، علما و به خصوص امام خمینی(ره) در مقابل آن قاطعانه موضع گرفتند. تحولات از بهار ۱۳۴۲ شدت و سرعت بیشتری گرفت. با سرکوب علما در مسجد فیضیه، شاه بزرگترین اشتباهش را انجام داد. با درایت و تدبیر امام (ره) جنایات ساواک در فیضیه به پدیده ای علیه رژیم تبدیل شد. در محرم همه علما و روضه خوان ها، روضه فیضیه می خواندند. شاه تبدیل به یزید شد و فیضیه تبدیل به قتلگاه و ایران  به سرزمین کربلا بدل شد. عاشورا امام به فیضیه رفت و در حالی که آن مکان و همه خیابان اطراف آن مملو از مردم بود سخنرانی مشهور خود را ایراد کردند. روز پانزدهم محرم در تهران دوباره راهپیمایی با همان شعار خمینی، خدا نگهدار تو، بمیرد دشمن خونخوار تو تکرار گردید. رژیم وحشت زده، تصمیم گرفت کار را با کشتار عمومی مردم و دستگیری امام و روحانیت فیصله دهد. از زمانیکه در ۱۵خرداد امام (ره) دستگیر شدند، سلسله قیام ها علیه رژیم شدت گرفت و سراسر ایران و شهرهای بزرگ به عرصه مبارزه تبدیل شد. این امر ناشی از پیامدهای غرور شاه بود که اجازه نداد تا ظرفیت ها و قدرت علما و ایام محرم و صفر را به صورت واقعی درک کند و شروع و زنده شدن انقلاب از امامی بود که رنگ و بوی حسینی می داد.

•    به نظر شما هیات های عزاداری و نقش قیام عاشورا در نهضت خمینی(ره) در مبارزه با استکبار جهانی به رهبری آمریکا چگونه بود؟

این را ابتدا بگویم که سقوط جزیره ثبات آمریکای جهانخوار به دست هیاتی ها انجام شد. از افتخارات مردم ایران، الهام گرفتن از قیام عاشورا است. ملت ایران از سال ۱۳۴۲ به رهبری امام خمینی (ره) که نهضت عاشورایی را تنها را پیروزی بر علیه رژیم شاهنشاهی و بیرون راندن استعمار از کشور می دانستند، با استفاده از سنت دینی، برپایی اربعین شهدا که برگرفته از سنت های قیام حسنی است، به سال سرنوشت ساز ۱۳۵۷ رسیدند و روند اعتراضات تا روز عاشورای همان سال شتاب و سرعت غیرقابل کنترلی پیدا کرد. امام (ره) در محرم سال ۱۳۵۷ برای مردم تداعی گر امام حسین (ع) و قیامش بود. این سال به کابوس رژیم و استکبار تبدیل شد. امام خمینی (ره) اعلام می کردند که به مانند سیدالشهدا، مبارزه با ظلم یک تکلیف است چه پیروز بشویم و چه نشویم باید تکلیف را به سرانجام رساند. فرهنگ عاشورایی در تمامی طول مبارزات مردم مسلمان ایران بر نهضت مسلط بود و یکی از اهداف اصلی آن نیز مبارزه با استکبار جهانی بود که ریشه استبداد داخلی تلقی می شد. به همین خاطر نیز بود که از زمان پهلوی اول و به خصوص پهلوی دوم، غرب تمام تلاش خود را انجام داد تا فرهنگ غربی را بر زندگی ایرانیان مسلط کند و هدف اصلی نیز تهی کردن زندگی از فرهنگ اسلامی و عاشورایی بود که هرگز موفق نشد.

به اشتراک بگذارید : تلگرام   |   فیس‌بوک
نام :
ایمیل :
پیام :