ظهور مکتب انقلابی – اسلامی در اوج تقابل دوقطبی شرق و غرب:

روش بدیل انقلاب اسلامی، برای دوران سلطه مستکبران در جهان

شروع نهضت انقلاب اسلامی از سال ۱۳۴۲ با محوریت مبارزه با استبداد و استکبار جهانی استوار شده بود که مبارزه با استکبار تا به امروز نیز ادامه یافته است.


امام خمینی (ره) نهضتی را پایه نهادند که نه تنها برای ایران بلکه تمامی انسان ها و ملت های آزاده جهان با هر مذهب و قومیتی، نقشه راه منحصربه فردی برای به دست آوردن استقلال و تلاش برای تغییر وضع موجود ظالمانه در سیاست بین الملل، ارائه می داد.

مبارازات انقلابی امام(ره) زمانی آغاز شد که نظام بین الملل تحت حاکمیت دوقطبی آمریکا و شوروی، دوران تازه ای را سپری می کرد و هویت کشورها در بلوک شرق یا غرب تعریف می شد. ریشه این مبارزات حتی به آغازین سال های دهه ۱۳۲۰ باز می گشت. امام خمینی(ره) در اردیبهشت ۱۳۲۳ نخستین  بیانیه سیاسی خود به به ملت ایران را با دعوت به قیام برای خدا  که در آن آشکارا علمای اسلام و جامعه اسلامی را به قیام عمومی فرا خوانده بود، صادر کرد. در کنار مبارزه با خیانت ها و جنایت های رژیم پهلوی، افشاگری علیه مطامع و نقشه های استعماری بیگانگان به خصوص آمریکا، محور اصلی روشنگری امام (ره) بود.

نخستین مقابله جدی امام(ره) با استکبارجهانی و در راسش آمریکا را می توان مخالفت ایشان با قانون استعماری کاپتیولاسیون دانست. به دنبال تصویب این قانون در مهر ۱۳۴۳، امام (ره) در ۴ آبان ماه، سخنرانی آتشینی کردند. این نطق به منزله محاکمه دخالت های غیرقانونی هیات حاکمه امریکا در ایران اسلامی بود: «انا لله و انا الیه راجعون .  من تاثرات قلبی خودم را نمی توانم اظهار کنم. قلب من در فشار است. این چند روزی که مسائل اخیر ایران را شنیده ام خوابم کم شده است. ناراحت هستم. قلبم در فشار است. با تاثرات قلبی روزشماری می کنم که چه وقت مرگ پیش بیاید. ایران دیگر عید ندارد... ما را فروختند، استقلال ما را فروختند، و باز هم چراغانی کردند؛ پایکوبی کردند... عزت ما پایکوب شد؛ عظمت ایران از بین رفت؛ عظمت ارتش ایران را پایکوب کردند.»(۱)

ایشان در ادامه نطق آتشین خویش، آمریکا را به شدت مورد عتاب قرار می دهند که این نشان از دشمن شناسی دقیق امام (ره) در اوایل دهه ۱۳۴۰ داشت. و بعدها نیز بر همه عیان شد که آمریکا دشمن اول و آخر انقلاب اسلامی است: «...ما زیر چکمه امریکا برویم، چون ملت ضعیفی هستیم؟! چون دلار نداریم؟! امریکا از انگلیس بدتر، انگلیس از امریکا بدتر، شوروی از هر دو بدتر. همه از هم بدتر؛ همه از هم پلیدتر. اما امروز سر و کار ما با این خبیث هاست! با امریکاست. رئیس جمهور امریکا بداند- بداند این معنا را- که منفورترین افراد دنیاست پیش ملت ما. امروز منفورترین افراد بشر است پیش ملت ما.»(۲)

استکبارستیزی به یکی از اهداف اصلی و محوری انقلاب اسلامی تبدیل شد به نحوی که بدون این مولفه، انقلاب هویت اصلی خود را از دست می داد. حتی پس از پیروزی انقلاب اسلامی این رکن انقلاب با افزایش دشمنی های غرب و شرق، از محوری ترین سیاست های اعمالی و رفتاری جمهوری اسلامی در منطقه و جهان بوده است. امام (ره) فضای بین المللی را به صورت دوقطبی و برمبنای تقابل ایدئولوژیک دو جناح "مستکبرین و مستضعفین" در نظر گرفتند و سیاست اصلی انقلاب اسلامی ایران را بر محور تقابل و منازعه آشتی ناپذیر با قطب های استکبار جهانی در شرق و غرب و جدایی کامل از آنان تعریف کردند: «من بارها گفته‌ام و در این روز بزرگ [۲۲ بهمن ۵۸] می‌گویم تا قطع تمام وابستگی‌ها به تمام ابرقدرت های شرق و غرب، مبارزات آشتی ناپذیرانه ملت ما علیه مستکبرین ادامه دارد.» (۳)

امام خمینی(ره) در طول دوران حیات خویش، تلاش وافری برای قطع دست استکبار از جهان اسلام کردند و قرار گرفتن در زیر سلطه مستکبرین را مایه خفت و سرشکستگی مسلمانان می دانستنذ: «آیا برای مسلمانان جهان ننگ نیست که با این همه سرمایه ‏های انسانی و مادی و معنوی، با داشتن چنین مکتب مترقی و پشتوانه الهی تن به سلطه قدرتمندان مستکبر و دزدان دریایی و زمینی قرن بدهند؟» (۴)

ایشان در وصیت نامه سیاسی و الهی خویش نیز پیروزی نهایی بر استکبار و مواهب آن را به مستضعفین و مسلمانان جهان نوید می دهند؛ پیش بینی ای که در سال های اخیر شاهد تحقق آن در منطقه و برخی نقاط دیگر جهان بوده ایم: «اکنون ملت های محروم جهان بیدار شده‏اند و طولی نخواهد کشید که این بیداری ها به قیام و نهضت و انقلاب انجامیده و خود را از تحت سلطه ستمگران مستکبر نجات خواهند داد. و شما مسلمانان پایبند به ارزش های اسلامی می‏بینید که جدایی و انقطاع از شرق و غرب برکات خود را دارد نشان می‏دهد.» (۵)

منابع:

۱-  صحیفه امام، جلد ۱، ص ۴۲۰

۲- همان

۳- صحیفه امام، ج۱۲، ص۱۴۷

۴- همان، ج‏۱۵، ص ۱۷۲

۵- همان، ج۲۱، ص۴۴۱

به اشتراک بگذارید : تلگرام   |   فیس‌بوک
نام :
ایمیل :
پیام :