موقعیت سنجی بی نظیر امام (ره) در مسیر استکبار ستیزی

دو روایت از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا

از زمانیکه امام خمینی(ره) مبارزات انقلابی خود را به صورت جدی آغاز کردند، دو محور استبداد و استکبار را به عنوان اهداف اصلی مبارزه مدنظر قرار دادند.


 استبداد پهلوی و استکبار جهانی دو ستون اصلی شکل بخشی به کلونی های ظلم و ستم به ملت ایران قبل از انقلاب اسلامی ایران بودند. غارت منابع ملی، وابستگی شدید به غرب، اجرای بدون چون و چرای دستورات آمریکا توسط محمدرضا پهلوی، مخالفت با دین، از بین بردن فرهنگ ایرانی - اسلامی به بهانه مدرنیزاسیون و ...از تاثیرات اصلی پیوند استبداد و استکبار بود. بر همین اساس مبارزه همزمان و روشنگرایانه علیه نظام پهلوی و آمریکا، راهبردی بود که امام خمینی(ره) توانست با هوشیاری آن را به پیش ببرد.

مخالفت امام(ره) با  اقدامات و دخالت های آمریکا در ایران به قبل از انقلاب اسلامی و اوایل دهه ۱۳۴۰ باز می گردد. ایشان در یکی از اولین بیانات در جریان مخالفت با لایحه  انجمن های ولایتی و ایالتی شاه را نوکر آمریکا لقب می دهند که استقلال کشور را به تاراج برده است. امام(ره) در زمان تصویب قانون کاپیتولاسیون، شاه و آمریکا را به شدت مورد نقد قرار داد و به علما و مسلمانان درباره از دست رفتن استقلال ایران هشدار داد: «ای سران اسلام، به داد اسلام برسید. ای علمای نجف، به داد اسلام برسید. ای علمای قم، به داد اسلام برسید؛ رفت اسلام [گریه شدید حضار]. ای ملل اسلام، ای سران ملل اسلام، ای روسای جمهور ملل اسلامی، ای سلاطین ملل اسلامی، ای شاه ایران، به داد خودت برس. به داد همه ما برسید. ما زیر چکمه امریکا برویم، چون ملت ضعیفی هستیم؟! چون دلار نداریم؟! امریکا از انگلیس بدتر، انگلیس از امریکا بدتر، شوروی از هر دو بدتر. همه از هم بدتر.»(۱)

شکل گیری مانیفست ضد استکباری امام خمینی(ره) علیه نظام ظالمانه دوقطبی شرق و غرب با توجه به سابقه و اقدامات ضدملی و ضد اسلامی این ابرقدرت ها در ایران بود. در این میان آمریکا بیشترین سطح نفوذ و دخالت را در کشور داشت و در مسیر نهضت اسلامی ایران، در بزنگاه های حساس، رویارویی میان انقلاب اسلامی و استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا، غیرقابل کتمان بود. واشنگتن مهم ترین و اصلی ترین مهره خود در منطقه غرب آسیا را از دست داد و در نظام دوقطبی بعد از جنگ جهانی، این یک شکست محرز محسوب می شد.

در ابتدای انقلاب اسلامی و روزهای شکل گیری نظام جمهوری اسلامی، علی رغم تایید نظام جدید از سوی آمریکا، دشمنی ها همچنان ادامه داشت و تلاش واشنگتن برای حمایت از شاه و اخلال در نظم جدید در ایران، به مرور رویاریی انقلاب اسلامی با آمریکا را وارد عصر جدید عملگرایی کرد. گسستن از وابستگی مطلق ایران به استکبار، از اولویت های اصلی و اولیه انقلاب اسلامی بود و شعار مرگ بر آمریکا به نحوه فزآینده ای وارد ادبیات انقلاب اسلامی شد: «این ملتی که الان دارند فریاد می زنند «مرگ بر آمریکا» مقصودشان کارتر است، ملت آمریکا که به ما کاری نکرده، ملت آمریکا بفهمد مطلب را; اگر بفهمد مطلب را ملت آمریکا به حسب وجدان انسانی‌اش با ما موافق است.»(۲)

روشنگری امام(ره) نسبت به نیات پلید استکبار در ایران بعد از انقلاب اسلامی و دخالت آشکار آمریکا برای منحرف کردن مسیر این انقلاب، زمینه را برای تشدید تقابل درروابط مهیا ساخت که تسخیر لانه جاسوسی اوج این رویارویی ها بود. البته پیش از تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان ماه، سفارت آمریکا چندین بار توسط گروه های مختلف مورد حمله قرار گرفته بود. در یکی از مهم ترین اقدامات، گروه چریک های فدایی خلق در ۲۵ بهمن ۱۳۵۷ یعنی تنها سه روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، وارد سفارت شده و با تفنگداران آمریکا در سفارت نیز درگیر شدند. ولی این اقدام به هیچ وجه توسط امام(ره) مورد حمایت واقع نشد و پس از دو ساعت با دخالت دولت موقت مهندس مهدی بازرگان، از سفارت بیرون رانده شدند.

بیرون راندن چریک های فدایی خلق از سفارت آمریکا به دلایل گوناگونی صورت پذیرفت. در حالیکه انقلاب روزهای نخست خود را طی می کرد و شالکه آن تثبیت نشده بود، هر اقدام تنش آفرین می توانست عواقب خطرناکی داشته باشد و از سوی دیگر، نسبت به نیت گروه های چپ وابسته به شوروی و مارکسیم تردیدهای جدی وجود داشت. بدون شک در زمانیکه چریک های فدایی خلق و گروه های چپ در کردستان و قائله ترکمن صحرا به دنبال تجزیه کشور و درگیری با نیروهای نظامی بودند، قصد آنها برای تسخیر سفارت آمریکا نمی توانست در مسیر اصلی اهداف انقلاب اسلامی قرار داشته باشد. آنها به دنبال امتیازاتی در قبال آن بودند تا خود را به عنوان اصلی ترین گروه مبارز انقلابی معرفی و از خلاء قدرت برای تحت کنترل درآوردن اوضاع و غلتیدن در دامان شوروی بهره گیرند. بدون شک رهبر کبیر انقلاب با توجه به سابقه گروه های چپ مارکسیستی پیش از انقلاب اسلامی و در حین پیروزی، نیات شوم گروه های چپ را به خوبی در نظر گرفته بودند و با اقدام آنها در تسخیر سفارت آمریکا مخالفت کردند.

ولی روال روابط ایران و آمریکا و پذیرش شاه مخلوع در ایالات متحده، در کنار اقدامات سازشکارانه دولت موقت در رابطه با دولت آمریکا و افزایش خصومت های این کشور در تقابل با انقلاب اسلامی، شرایط را برای برخورد قهری نیروهای انقلاب با آمریکا مهیاتر ساخت. امام خمینی(ره) در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۵۸ طی پیامی بمناسبت سالروز ۱۳ آبان (روز تبعید امام در ۱۳ آبان ۴۳ و روز کشتار دانش آموزان و دانشجویان در دانشگاه تهران در ۱۳ آبان ۵۷) مردم و دانشجویان و طلاب را دعوت به بسیج عمومی علیه امپریالیزم نموده و چنین فرمودند: «دشمنان ما در هر فرصت، خصوصا در این روز از هیچ توطئه ای دست بردار نیستند و با هر وسیله ممکن می خواهند آرامش را از ملت عزیز سلب کنند. بر دانش آموزان، دانشگاهیان و محصلین علوم دینیه است که با قدرت تمام حملات خود را علیه امریکا و اسرائیل گسترش داده و امریکا را وادار به استرداد این شاه مخلوع جنایتکار نمایند».(۳)

در پی سخنان امام خمینی(ره)، عده ای از دانشجویان مسلمان دانشگاه ها تصمیم گرفتند سفارت امریکا را مورد حمله قرار دهند و نتیجه آن تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان ماه و حمایت امام (ره) از این اقدام با نامیدن آن به عنوان انقلاب دوم بود.

امام خمینی(ره) در نخستین سخنرانی خود در تاریخ ۱۴ آبان ۵۸، یکروز پس از اشغال لان‍ﮥ جاسوسی، ضمن تائید اقدام دانشجویان، امریکا را «شیطان بزرگ» لقب دادند و سفارت امریکا را لان‍ﮥ جاسوسی نامیدند. در شرایطی که در اثر تنش های شدید داخلی نوعی غفلت عمومی نسبت به توطئه های دشمنان اصلی انقلاب بوجود آمده بود. امام خمینی(ره) بدان توجه کرده و ضمن حمایت از دانشجویان دلایل مهم حمایت خود را نیز بیان کردند: «امروز خیانت های زیرزمینی است، یک توطئه های زیرزمینی است که توطئه های زیرزمینی در همین سفارتخانه ها که هست، دارد درست می شود، که مهمش و عمده اش مال شیطان بزرگ است که امریکا باشد و نمی شود بنشینید و آنها توطئه شان را بکنند یک وقت ما بفهمیم که از بین رفت یک مملکتی و با حرف های نامربوط دمکراسی و امثال ذلک ما را اغفال کنند که مملکت دمکراسی است و هر کس حق دارد در اینجا بماند، هر کس حق دارد توطئه بکند... و شاه را که خزائن ما را برده است و در بانک ها مقادیر بسیار زیادی که ما حالا شاید بعضی از آنها را مطلع باشیم در بانک ها سپرده است و همه مال ملت است. تا این را برنگرداند و اگر این را برنگردانند ما طور دیگری با آنها رفتار می کنیم با انگلستان هم طور دیگر رفتار می کنیم. اینها خیال نکنند که همین طور نشستیم گوش می کنیم که هر غلطی اینها می خواهند بکنند. نخیر، اینطور نیست، مساله، مساله – باز – انقلاب است یک انقلاب زیادتر از انقلاب اول خواهد شد. باید سرجای خودشان بنشینند و این خائن را او (امریکا) برگرداند و آن خائن، بختیار خائن را هم او برگرداند ... آن مرکزی که جوان های ما رفتند آنطور که اطلاع دادند مرکز جاسوسی و مرکز توطئه بوده است. امریکا توقع دارد که شاه را ببرد به آنجا مشغول توطئه، پایگاهی هم اینجا برای توطئه درست کند و جوان های ما بنشینند و تماشا کنند!؟...»(۴)

امام خمینی(ره) در بیانات بعدی خویش نیز این حرکت دانشجویان را تایید کردند و و با بیان تلویحی عدم اطلاع قبلی خویش و سایر دولتمردان، آنرا حرکتی خودجوش و مردمی معرفی کردند که در نتیجه آن دولت امریکا دیگر رودرروی یک دولت نبود که با ابزارهای شناخته شدۀ سیاسی و بین المللی بتوان به مقابله با آن رفت.

به اشتراک بگذارید : تلگرام   |   فیس‌بوک
نام :
ایمیل :
پیام :