حجت الاسلام پیروزمند:

انقلاب اسلامی با استکبار سازگاری و آشتی پذیری ندارد

قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم گفت: استکبارستیزی و انقلاب اسلامی دارای تلازمی جدایی ناپذیر هستند و این انقلاب هرگز با استکبار سازگاری و آشتی پذیزی ندارد.


همواره بعد سلطه ستیزی و بیگانه ستیزی در جریان انقلاب اسلامی نمود عینی داشته و چه بسا در ادبیات سیاسی انقلاب به کار گرفته شده، بی تردید همین مسئله باعث شده تا دست استعمارگران از این انقلاب و نظام کوتاه شود اما در این میان هستند کسانی که با مطرح کردن نسبت استکبارستیزی با ماهیت انقلاب اسلامی به دنبال یافتن این پرسش هستند که آیا از منظر امام راحل مقابله با مستکبران جزء ماهیت انقلاب بوده یا خیر.

در همین رابطه با حجت الاسلام علیرضا پیروزمند، عضو هیئت علمى و قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم به گفتگو پرداخته ایم. این مصاحبه را پیش رو دارید.

* ماهیت استکبار ستیزی از منظر حضرت امام خمینی (ره) تبیین نمایید؟

استکبارستیزی و انقلاب اسلامی دارای تلازمی جدایی ناپذیر هستند و در واقع ماهیت انقلاب از منظر امام راحل مقابله با استکبار است به خاطر اینکه انقلاب اسلامی جریانی است که در امتداد قیام امام حسین (ع) و حرکت انبیا و اولیاء الهی برای تحقق دولت حقه و در امتداد ظهور حضرت حجت شکل گرفته است.

همان طور که در طول تاریخ مستکبرین و مستبدین و ظالمین در مقابل انبیاء خاضع نشدند و انبیا الهی مجبور بودند به تناسب قدرت و همراهی مردم، با آنها مقابله کنند، انقلاب اسلامی هم به همین صورت سازگاری و آشتی پذیزی با استکبار ندارد و اگر این به هر میزان اتفاق بیفتد به معنای قلب هویت و ماهیت انقلاب اسلامی است.

تحقق ارزش ها جز با مقابله در برابر نظام های ظالم و عیادی استکبار اتفاق نمی افتد. البته باید توجه کرد که این استکبارستیزی لزوما به معنای جنگ نظامی نیست هرچند اگر شرایط خاصی ایجاب کند باید به خاطر حفظ امنیت و پیشروی جبهه حق علیه باطل اقداماتی صورت پذیرد. اما در کل قاعده بر این نیست که جنگ نظامی اتفاق بیفتد و اینکه بعضی تصور کنند شعار استکبارستیزی به معنای جنگ طلبی محسوب می شود این یک تلقی اشتباه است و در حقیقت آنها برای اینکه این شعار اصلی و هویت مهم را از انقلاب اسلامی بگیرند چنین مسائلی را القاء می کنند، حال آنکه از منظر امام راحل هم مسئله به همین صورت است به طوری که می فرمایند: « ما می‏گوییم تا شرک و کفر هست، مبارزه هست. و تا مبارزه هست، ما هستیم. ما بر سر شهر و مملکت با کسی دعوا نداریم. ما تصمیم داریم پرچم «لا اله الا الله» را بر قلل رفیع کرامت و بزرگواری به اهتزاز درآوریم».

به هر روی استکبارستیزی مدنظر امام راحل جزء ماهیت انقلاب اسلامی زیرا یکی از مشخصه های محوری در اندیشه سیاسی ایشان این بوده است که مفاهیم اسلامی و قرآنی را به حوزه انقلاب وارد کنند و از آنجایی که استکبارستیزی از جمله مسائل مورد تاکید در قرآن و اسلام است پس می توان گفت، امام هم به این مولفه توجه ویژه ای داشته اند. حتی ایشان در همان ابتدای پیروزی انقلاب، استکبار و کشورهای مستکبر را مورد نقد جدی قرار دادند و این انقلاب را بر مبنای "دکترین استکبارستیزی" بنیان نهادند.

*پس همان طور که مطرح کردید استکبار ستیزی جزء ماهیت انقلاب اسلامی است؛ تبلور این امر کنش انقلابی مردم چه بوده است ؟

بله در صحیفه حضرت امام خمینی (ره) با نمونه های زیادی از این استکبارستیزی برخورد می کنیم، نمونه های آن هم اتفاقا زیاد است و برای اینکه دقیق گفته شود، باید بگوییم که ایشان در صحیفه مطرح کرده اند: «خدای تبارک و تعالی اراده فرموده است که زمین را به این مستضعفین بدهد، و این مستکبرین را از صحنه تاریخ خارج بکند. و ما ابتداست که قیام کردیم برای این معنا. و تمام ملتهای مظلوم را پشتیبانی می‏کنیم. و تمام ملتهای مظلوم باید ظالمها را از صفحه روزگار بیرون کنند. و از تاریخ بیرون برانند».

ایشان در جای دیگری از صحیفه گفته اند: «ما می‏خواهیم که همه ممالک اسلامی این ویژگیها را داشته باشد و این معنایی که در ایران تحقق پیدا کرده است در همه ممالک اسلامی باشد و این انقلاب صادر بشود به همه ممالک اسلامی و همه مستضعفان جهان در مقابل مستکبران بایستند و مسائل خودشان را اخذ کنند و حق خودشان را بگیرند و باید بدانند که حق، گرفتنی است، و الا اعطا نخواهند کرد».

در شعارها هم همان «مرگ بر مستکبر»، «مرگ بر آمریکا» و یا «مرگ بر اسراییل» و یا در مجموع همه شعارهایی که دارای مبانی سلطه ستیزی و دفاع از مظلومان بوده، جزء اصلیترین شعارهای انقلاب به شمار می رود و در واقع این ها ایدئولوژی و ماهیت انقلاب و نظام ما را به روشنی عیان می سازد. اینکه همواره در مسیر مبارزه با استکبار قدم برمی داریم و اجازه نمی دهیم کشورهای مستکبر جهان استقلال و آزادی را از ما بگیرند و برای ما تصمیم بگیرند.

*در حال حاضر استکبارستیزی نظام اسلامی را بعد از گذشت ۴۰ سال از عمر انقلاب اسلامی چگونه ارزیابی می کنید؟

بله همین طور است، در مقیاس کلان این استکبارستیزی با قوت اتفاق افتاده است و مردم هم متوجه شده اند که اگر در هر مقطعی یک مقدار دشمن حتی به غلط احساس کرده که مردم در این مواجه کوتاه آمده اند و حاضرند با مسامحه با نظام استکباری برخورد کنند آنها با جسارت بیشتر پیشروی کرده اند و حقوق مردم ایران را نادیده گرفته اند لذا این مسئله هست البته در اراده های سیاسی که در طول این دوران اتفاق افتاده همه اراده های سیاسی به یک اندازه پشتوانه و جدیت در این مسئله از خود نشان نداده اند ولی صرف مواضع دولت ها شاخص کاملی برای ارزیابی انقلاب اسلامی نیست.

*در طول این ۴۰ سال چه مسئله ای به عنوان نمود بارز استکبار ستیزی مطرح بوده است؟

بله ما مواضع گسترده استکبارستیزی را در طول این ۴۰ سال شاهد بوده ایم، از جمله بحث تسخیر لانه جاسوسی، ائتلاف مردم و دولتمردان برای تایید این حرکت و جاسوس خواندن سفارت آمریکا و اسنادی که در این زمینه ارائه شد، صدور حکم ارتداد برای سلمان رشدی و در پی این حکم ارتداد،  کشورهای مستبد و مستبکر درصدد برآمدند تا نظام اسلامی را در قبال این فتوا به عقب نشینی واردارند و اکثر این کشورها سفارت های خود را تعطیل و نیمه تعطیل کردند اما مقابله نظام اسلامی باعث شد آنها سرافکنده شوند. حتی جنگ تحمیلی هم یکی از نمونه های بارز استکبارستیزی ماست و پیروزی انقلاب اسلامی هم یکی دیگر از مصادیق این امر است زیرا تقابل با دولت شاه فقط تقابل با شاه نبود، مقابله با اعیادی مستکبر جهان بود.

به اشتراک بگذارید : تلگرام   |   فیس‌بوک
نام :
ایمیل :
پیام :