قدر جوانی رابدانید

گزیده ای از خاطرات پیرامون ،سخنان ، سیره وشخصیت امام خمینی (ره)


اهمیت جوانی

اواخر سال ۶۷، اول ماه شعبان بود که خدمت آقا رسیدم. مفاتیح دستشان بود و میخواستند دعاهای مخصوص ماه شعبان را بخوانند. تا رفتم دست ایشان را ببوسم که مرخص شوم، فرمودند:

هر کاری میخواهی بکنی در جوانی بکن. در پیری باید بخوابی و ناله کنی.

(برداشت هایی از سیره امام خمینی ،جلد ۱،ص ۲۹)

خدمت به مردم در جوانی

 گاهی که خدمت امام می رسیدیم عرض میکردیم: اگر امکان دارد ما را نصیحتی بفرمایید. معمولا امام این نصیحت را میکردند

تا می توانید در جوانی هر خدمتی را به مردم بکنید، هر عبادتی بکنید، قدر جوانی را بدانید که وقتی به سن من برسید دیگر هیچ کاری نمی توانید بکنید. مثل من که هیچ کاری نمی توانم بکنم.

(پاسدار اسلام ،ش۹۱، ص۳۹، سید احمد بها الدینی)

تفریح داشته باش

 امام وقتی می بینند من روزهای تعطیل مشغول درس هستم میگویند: به جایی نمیرسی، چون باید موقع تفریح، تفریح کنی. این مسئله را به پسر من جدی می گویند. این نقل قول از خود امام است که در حضور من مکرر به پسر من میگفتند:

من نه یک ساعت تفریحم را گذاشتم برای درس و نه یک ساعت وقت درسم را برای تفریح گذاشتم؛ یعنی هر وقت را برای چیز خاصی قرار می دادند و به پسر من این نصیحت را می کردند که تفریح داشته باش. اگر تفریح نداشته باشی نمیتوانی خودت را برای تحصیل آماده کنی 

(زهرا مصطفوی ، برداشت هایی از سیره امام خمینی ،ج۱ ، ص۶۰)

تا جوان هستید 

سال ۶۵ یک شب در ایامی که امام، تازه از بیمارستان مرخص شده بودند در کنار امام خوابیده بودم و امام هنوز حال نقاهت داشتند، با این همه برای نماز شب برخاستند. ایشان وقتی خواستند وضو بگیرند موقع مسح کشیدن پا، چون نمی توانستند و برایشان مشکل بود دستشان را به شانه بنده تکیه دادند و فرمودند:

فلانی، گفتم: بله، فرمودند: تا جوان هستید عبادت خدا را بکنید، اگر پیر شدید مثل من دیگر نمی توانید.

(حجت الاسلام توسلی،فصلنامه حوزه ،ش ۴۵)

جوانی و جدیت در نماز شب 

در ایامی که من با امام بودم و توفیق خدمتگزاری داشتم، نماز شب را ترک نکردند. آقایانی که قبل از آن با ایشان بودند، حتی هم دوره ای ها و هم حجرهای های ایشان نقل می کردند که امام از اوان جوانی که مشغول تحصیل بودند در نماز شب جدیت داشتند.

(آیت الله غلامرضا رضوانی، پا به پای آفتاب،ج ۳،ص۱۳۰)

به اشتراک بگذارید : تلگرام   |   فیس‌بوک
نام :
ایمیل :
پیام :