نقش اول زنان

گزیده ای از خاطرات پیرامون سخنان ، سیره وشخصیت امام خمینی (ره)


ضرورت حضور زنان در حرکت های سیاسی و اجتماعی 

امام معتقد بودند که نقش اول در مناسبات اجتماعی وحرکت های سیاسی و فرهنگی با زن است که انسانهای شایسته تربیت می کند . این زن است که افرادی را که در خط مقدم مبارزه جبهه وجهاد قرار می گیرند تربیت می کند .بعضی از آقایان از تهران و قم برای حضرت امام در نجف پیام می دادند که به هر حال ممکن است خانمهایی که در راهپیمایی وتظاهرات شرکت می کنند ، دستگیر شوند و هتک حرمت شوند ، شکنجه شوند . از این رو از امام خواسته بودند : شما بفرمائید که خانمها در راهپیمایی شرکت نکنند . اگر نظر شما به آنها برسد قطعا اطاعت می کنند. امام به شدت عصبانی شدند؛ و معتقد بودند که مبارزه و حرکت سیاسی و اسلامی بدون حضور خانمها قطعا ناقص است و به ثمر نمی نشیند .

حجت الاسلام والمسلمین محتشمی پور ،سیمای آفتاب ،ص ۱۳۱

نقش زن در تربیت فرزند 

نظر امام این بود که زن هنگامی می تواند در بیرون از خانه کارکند که به خانواده اش صدمه ای وارد نشود ...ایشان حتی بر این عقیده بودند که تربیت کردن فرزندان از مرد بر نمی آید و تنها زن می تواند به درستی از عهده انجام دادن آن بر آید .عاطفه در زن قوی تر است و قوام و دوام خانواده نیز بر اساس محبت و عاطفه است .

خانم فاطمه طباطبایی ( همسر یادگار امام ) ، سیمای آفتاب ، ص۷۸

خوش به حال من که چنین همسری دارم

امام به همسرشان علاقه وافری داشتند،به طوری که از نظر امام همسرشان در یک طرف قرار داشت و بچه هایشان در طرف دیگر و این دوست داشتن با احترام خاصی توام بود.

یادم هست یک بار که خانم مسافرت رفته بودند ، اقا خیلی دلتنگی می کردند. وقتی آقا اخم میکردند ، ما به شوخی می گفتیم : اگر خانم باشند آقا می خندند و وقتی خانم نباشند آقا ناراحتند و اخم می کنند .

خلاصه ما هر چه سر به سر آقا می گذاشتیم ، اخم آقا بازنشد .بلاخره من گفتم : خوشا به حال خانم که شما اینقدر دوستش دارید .ایشان گفتند : خوش به حال من که چنین همسری دارم .فداکاری که خانم در زندگی کرده اند ، هیچ کس نکرده است .شما هم اگر مثل خانم من باشید همسرتان شما را اینقدر دوست خواهند داشت .

زهرا اشراقی ، پابه پای آفتاب ، ج ۱، ص ۱۹۸

وظایف متقابل زن و مرد 

امام به پسر و نوه هایشان القا می کردند که از زنانشان انتظار کار نداشته باشند و اگر کار کردند محبت کرده اند . البته به دختر ها نیز توصیه می کردند که کار کنند.

خانم فاطمه طباطبایی ( همسر یادگار امام ) ، سیمای آفتاب ، ص۷۸

به اشتراک بگذارید : تلگرام   |   فیس‌بوک
نام :
ایمیل :
پیام :