آرایش جنگی دانشجوی مسلمان در جهاد تبیین...

تصور کنید که فرمانده­ی کل قوا، رهبرمعظم­انقلاب همین الان دستور جهاد سخت را صادر کنند، آن هم به صورت واجب عینی! یعنی بر تک­تک جوانان واجب کنند که با دشمن وارد کارزار جنگ سخت شوند! با وجود مشکلات مختلف، چه شور و حرارات و ولوله­ای به پا می­شود؟!


این در حالی است که اتفافا سالهاست رهبر انقلاب دستور جهاد را، آن هم به صورت واجب عینی صادر کرده­اند! یعنی بر همه­گان «وظیفه‌ی تبیین، امروز بر دوش همه است[۱]» تبیینی از جنس جهاد، اما نه  در میدان جنگ سخت بلکه در جنگی خطرناک­تر و خاموش­تر که پای دشمن را تا دل خیمه­ی انقلاب باز کرده است، جنگ نرم و امروز جهاد تبیین! راستی چرا شور و حرارت لازم را نداریم؟! مگر خون آن جهاد از این جهاد رنگین­تر است؟! اصلا مگر جنگ با جنگ فرق دارد وقتی دشمن یکی­ست؟!

به نظر می­رسد پاسخ، یک جمله است: ما در جهاد تبیین مانند جهاد سخت آرایش جنگی نگرفته­ایم... و از همین جاست پرسش اصلی که در این یادداشت در صدد پاسخ به آنیم، متولد می­شود: مساله این است؛ «امروز ما به عنوان یک دانشجوی مسلمان، چه کنیم که در عرصه­ی جهاد تبیین_ که به تصریح رهبرانقلاب، _جهاد عظیم دوران ماست_ آرایش جنگی داشته باشیم؟!»

گاهی اوقات سوال را باید با سوال پاسخ داد که مخاطب در فکر فرو رود و پاسخها را خودش بیابد چون واقعیت این است که پاسخ بسیاری از سوالها اکتشافی است یعنی آدم باید خودش به آن برسد و آن را کشف کند، اگر به جایش پاسخ بدهند مساله عمیقا حل نمی­شود.

برای پاسخ به این سوال، هر کسی دست­کم، باید شش سوال مهم از خودش بپرسد؛

۱/ کجا ایستاده­­ام؟ نیازمند یک نقشه­ی هوایی کلان هستیم که از آغاز تا انجام خلقت را پوشش دهد و آرام آرام متمرکز شود بر نقطه­ای که من الان در آن قرار گرفته­ام این خودشناسی تاریخی بسیار حیاتی است به این معنا که من وارث چه جریانی هستم، در چه زمانه­ای قرار دارم وکجای این جبهه­بندی عظیم و نظم-کنونی عالم ایستاده­ام؟! فهم درست این سوال در گرو فهم درست ما از پدیده­ی انقلاب اسلامی و نقش آن در فرو ریختن هژمونی غالب جهان است. در این صورت جغرافیا و نسبت خودمان با انقلاب را میتوانیم بهتر تشخیص دهیم.

۲/ موقعیت دشمن کجاست؟ دیده­بانی و رصد تحرکات و احوال دشمن از بالای دکل انقلاب ما را به چه نتایجی می­رساند؟ قرار شد فقط طرح سوال کنیم؟ یافتن پاسخ با خودمان! کافیست سری به اردوگاه دشمن بزنیم و از زبان خودشان اوضاع را بشنویم؛ افرادی مانند: آلفرد مگ­کوی، جان ایکنبری، برژینسکی، پاتریک بوجانان، گیدون راشمن و... در اینجا فقط به ذکر یک جمله از نوام چامسکی نظریه­پرداز و تحلیلگر معروف آمریکایی بسنده می­کنیم: «آمریکا در داخل و خارج در حال سقوط است و نظم جهانی جدیدی در جهان در حال شکل­گیری است[۲]» کافیست سری بزنیم به کتاب دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده­ی آمریکا به نام «آمریکای فلج شده[۳]» و نظریه­ی افول آمریکا را در آنجا مشاهده کنیم...

۳/ میدان عملیات کجاست؟ کم­هزینه­ترین و پرفایده­ترین اقدام در مواجهه دشمن با ما، میدان افکار و اندیشه­ها و بینش­هاست، در این ساحت است که ظاهرا نیاز به لشگرکشی و خونریزی و کشتار خانمان برانداز نیست، اما وقتی دشمن با لشگر پنهانش، عقول و قلوب را تسخیر کرد، فتح زمین و جغرافیا هم آسان می­شود، چرا که حکمرانی بر عقول مقدمه­ی حکمرانی بر اجسام است. «تبیین اساس کار ما است. ما با ذهنها مواجهیم، با دلها مواجهیم؛ باید دلها قانع بشود. اگر دلها قانع نشد، بدنها به راه نمی‌افتد، جسمها به‌کار نمی‌افتد[۴]» اینجاست که دشمن با روایت کذب و تحریف حقایق، روایت صدق و حقیقت را به محاق می­برد و غلبه­ی گفتمانی پیدا می­کند، پس میدان امروز ما میدان روایتهاست،  این میدان وسیع­ترین میدانهاست، برای هر روایتی باید روایتها ساخت، مساله­ها تراشید و غوغا و جار و جنجال به پا کرد...جای اصلی و فرعی باید عوض شود، فضا را باید مه­آلود کرد که چشم­ها کم­سو شود، دور باید نزدیک و نزدیک باید دور جلوه داده شود و سراب به جای آب، تصویر شود..خلاصه آدم­های عوضی باید جای همه­چیز را عوض کنند، جنگ است دیگر، جنگ روایتها، در گستره و ساحت افکار و اندیشه­ها و بینش­ها!

۴/ خط مقدم جبهه کجاست؟ خط مقدم شناسی یعنی همان مساله­شناسی، آنجایی که اوج درگیری است و دشمن بیشترین آتش را میریزد آنجا مساله­ی درجه­ی یک ماست، مثلا در جنگ ایران و رژیم بعثی باید بدانیم که دشمن الان از کدام شهر وارد می­شود به کدام نقطه هجوم میبرد، نمی­شود خط مقدم در آبادان باشد و ما در خراسان بجنگیم! وقتی دیدیم که دشمن وارد آبادان شد و به خانه­ها وارد شد و قصد تعرض به نوامیس مسلمان را دارد، اینجا نقطه­ی درگیری مشخص است و مساله برای ما ناموسی است، شناخت ما نسبت به مسائل در جهاد تبیین همین قدر باید نقطه­ای و عمیق باشد بسیاری از مسائل به تعبیر رهبرانقلاب «مسائل ناموسی انقلاب[۵]» هستند، اگر این­طور شد غیرت ما در دفاع و پاسخ به آنان خواهد ­جوشید.

۵/ سلاح من کجاست؟ هر نبردی سلاح متناسب با خودش را می­طلبد و البته باید سلاح هم متناسب باشد و هم به­روز و پیشرفته، با ام۱ و ژ۳ و تپانچه نمی­شود به مصاف اسنایپ و مینی­گان و xm25  رفت ضمن اینکه هر کسی هم قدرت و استعدادی دارد، برخی تک­تیراندازند، برخی آرپیجی­زن، برخی تکاور و...حالا در جهاد تبیین وضع چگونه است؟ سلاح ما چیست؟ اینجا قدرت تحلیل، پردازش و تصویرسازی هنری سلاح ماست که میتواند ما را تجهیز کند، هر کسی با هر استعداد و هنری باید دست به تولید بزند در جهاد تبیین تکرارهای طوی­وار کاری را پیش نمی­برد، باید به فن­آوری تولید محتوا و به­روزترین روشها و تاکتیکها مجهز شد.

۶/ تا کجا را باید فتح کنم؟ بعد از اینکه موقعیت تاریخی، جغرافیایی خود و همچنین موقعیت دشمن، میدان عملیات و خط مقدم را شناختیم و با سلاح متناسب و پیشرفته هم به مصاف رفتیم، حال آخرین سوال این است که افق فتح ما کجاست؟ یعنی تا کجا باید پیش برویم؟! در جهاد تبیین اقدام پیش­دستانه و فعال لازم است اینجا جهاد ابتدایی جایز است و باید قبل از هرگونه تحرک، دست دشمن را خواند و نقشه­اش را نقش بر آب کرد، کاری که به اذعان سران دشمن رهبرانقلاب به خوبی آن را بلد است و بارها رشته­های آنها را پنبه کرده است. در این نبرد، افق ما غلبه­ی گفتمان و روایت جبهه­ی حق است، ابتدا در فضای دانشگاه که محیط پیرامونی و سنگر ماست و سپس در مقیاس دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن­نوین­اسلامی که ماموریت ما در گام دوم انقلاب است و غایه­القصوای آن تربیت انسان توحیدی است؛ اگر انگشت اشاره­ی حاج احمد متوسلیان­ها را خوب ببینیم، تلنگر زیبای او را می­شنویم که «بسیجی! آنجا انتهای افق است. من و تو باید پرچم خود را در آنجا، در انتهای زمین، برافرازیم. هر وقت پرچم را در آنجا زدی زمین، آن وقت بگیر و راحت بخواب.[۶]»

 یونس سبزی – مدرس حوزه ودانشگاه

[۱] . بیانات بیانات در دانشگاه افسرى و تربیت پاسداری امام حسین علیه‌السلام ۳/۳/۱۳۹۵

[۲] . برای اطلاع بیشتر رجوه کنید به مجموعه کتابهای ۶ جلدی «افول آمریکا» که توسط انتشارات سروش منتشر شده است.

[۳] . CRIPPLED AMERICA

[۴] . بیانات در دیدار جمعى از دانشجویان ۱۲/۴/۱۳۹۵

[۵] . بیانات در دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها ۸/۳/۱۳۹۸

[۶] . کتاب قصه­ی فرماندهان۹ نوشته­ی حسین نیری، انتشارات سوره­ی مهر

به اشتراک بگذارید : تلگرام   |   فیس‌بوک
نام :
ایمیل :
پیام :