نامه ۱/۸ امام به منتظری و تکرار هشدارها؛

بیت خود را از افراد ناصالح پاک کنید

همه مى‎دانند که شما حاصل عمر من بوده‎اید؛ و من به شما شدیدا علاقه مندم. براى اینکه اشتباهات گذشته تکرار نگردد، به شما نصیحت مى‎کنم که بیت خود را از افراد ناصالح پاک نمایید؛ و از رفت و آمد مخالفین نظام، که به اسم علاقه به اسلام و جمهورى اسلامى‎ خود را جا مى‎زنند، جدا جلوگیرى کنید.


به دنبال نامه ۱/۶ حضرت امام خطاب به منتظری، او دست به قلم شد تا عدم تمایلش به پذیرش قائم مقامی رهبری را اعلام و پیروی‎اش از مرقومه حضرت امام را گوشزد نماید. به این همه اما باز هم نامه امام در عین اینکه منتظری را حاصل عمر پیر جماران معرفی می‎کرد، انزارهایی دوباره به همراه داشت. این نامه نیز ضمن تاکید بر عدم صلاحیت منتظری برای بر عهده گرفتن رهبری، از او می‎خواست تا رفت و آمدش را با مخالفین نظام قطع نماید. مسئله‎ای که از سوی او حتی تا سال‎های پایانی عمر نیز عملا مراعات نشد؛ به گونه‎ای که خواه ناخواه وی را به ملجایی برای جریاناتی خاص بدل کرد. شرایط به گونه‎ای بود که هنوز هم گاه با انتشار فایل‎های صوتی او بیش از همه ضدانقلاب به وجد می‎آید.

در نامه منتظری خطاب به حضرت امام این‎چنین آمده بود:

*پس از سلام و تحیت، مرقومه شریفه مورخ ۶۸/۱/۶ واصل شد.

*ضمن تشکر از ارشادات و راهنمایی‎هاى حضرتعالى به عرض مى‎رساند، مطمئن باشید همان‎طور که از آغاز مبارزه تاکنون در همه مراحل همچون سربازى فداکار و از خود گذشته و مطیع در کنار حضرتعالى و در مسیر اسلام و انقلاب بوده‎ام، اینک نیز خود را ملزم به اطاعت و اجراى دستورات حضرتعالى مى‎دانم؛ زیرا بقا وثبات نظام اسلامى مرهون اطاعت ازمقام معظم رهبرى است.

*براى هیچ کس قابل شک نیست که این انقلاب عظیم تا کنون در سایه رهبرى و ارشادات حضرتعالى از خطرات مهمى گذشته؛ و دشمنان زیادى همچون منافقین کوردل، که دستشان به خون هزاران نفر از مردم و شخصیتهاى عزیز ما و از جمله فرزند عزیز خود من آغشته است، و سایر جناح‎هاى مخالف و ضد انقلاب و سازشکار و لیبرال‎مآب‎هاى کج‎فکر را رسوا واز صحنه خارج نموده است. آیا جنایات هولناک وضربات ناجوانمردانه این روسیاهان کوردل به انقلاب و کشور و ملت عزیز و فداکار ما فراموش شدنى است؟ و اگر بلندگوهاى آنان و رادیوهاى بیگانه خیال مى‎کنند با جوسازی‎ها و نشر اکاذیب و شایعه پراکنی‎ها به نام اینجانب مى‎توانند به اهداف شوم خود برسند و در همبستگى ملت ما رخنه کنند، سخت در اشتباهند.

*راجع به تعیین اینجانب به عنوان قائم مقام رهبرى، خود من از اول جدا مخالف بودم؛ و با توجه به مشکلات زیاد و سنگینى بار مسئولیت، همان وقت به مجلس خبرگان نوشتم که تعیین اینجانب به مصلحت نبوده است. و اکنون نیز عدم آمادگى خود را صریحا اعلام مى‎کنم. و از حضرتعالى تقاضا مى‎کنم به مجلس خبرگان دستور دهید مصلحت آینده اسلام و انقلاب و کشور را قاطعانه در نظر بگیرند. و به من اجازه فرمایید همچون گذشته یک طلبه کوچک و حقیر در حوزه علمیه به تدریس و فعالیتهاى علمى و خدمت به اسلام و انقلاب، زیر سایه رهبرى حکیمانه حضرتعالى، اشتغال داشته باشم. و اگر اشتباهات و ضعف‎هایى که لازمه طبیعت انسان است رخ داده باشد، ان شاء الله با رهبری‎هاى حضرتعالى مرتفع گردد.

*از همه برادران و خواهران عزیز و علاقه مند تقاضا مى‎کنم مبادا در مورد تصمیم مقام معظم رهبرى و خبرگان محترم، به بهانه حمایت از من، کارى انجام دهند و یا کلمه‎اى بر زبان جارى نمایند؛ زیرا مقام معظم رهبرى و خبرگان جز خیر و مصلحت اسلام و انقلاب را نمى‎خواهند.

*امید است این شاگرد مخلص را همیشه از راهنماییهاى ارزنده خود بهره مند، و از دعاى خیر فراموش نفرمایید.

امام در پاسخ به نامه منتظری چنین مرقوم داشتند:

*با سلام و آرزوى موفقیت براى شما، همان‎طور که نوشته‎اید رهبرى نظام جمهورى اسلامى کار مشکل و مسئولیت سنگین و خطیرى است که تحملى بیش از طاقت شما مى‎خواهد. و به همین جهت، هم شما و هم من از ابتدا با انتخاب شما مخالف بودیم، و در این زمینه هر دو مثل هم فکر مى‎کردیم. ولى خبرگان به این نتیجه رسیده بودند؛ و من هم نمى‎خواستم در محدوده قانونى آنها دخالت کنم. از اینکه عدم آمادگى خود را براى پست قائم مقامى رهبرى اعلام کرده‎اید پس از قبول، صمیمانه از شما تشکر مى‎نمایم.

*همه مى‎دانند که شما حاصل عمر من بوده‎اید؛ و من به شما شدیدا علاقه مندم. براى اینکه اشتباهات گذشته تکرار نگردد، به شما نصیحت مى‎کنم که بیت خود را از افراد ناصالح پاک نمایید؛ و از رفت و آمد مخالفین نظام، که به اسم علاقه به اسلام و جمهورى اسلامى‎ خود را جا مى‎زنند، جدا جلوگیرى کنید. من این تذکر را در قضیه «مهدى هاشمى» هم به شما دادم.

*من صلاح شما و انقلاب را در این مى‎بینم که شما فقیهى باشید که نظام و مردم از نظرات شما استفاده کنند. از پخش دروغ‎هاى رادیو بیگانه متاثر نباشید. مردم ما شما را خوب مى‎شناسند، و حیله‎هاى دشمن را هم خوب درک کرده‎اند که با نسبت هر چیزى به مقامات ایران کینه خود را به اسلام نشان مى‎دهند.

*طلاب عزیز، ائمه محترم جمعه و جماعات، روزنامه‎ها، و رادیو- تلویزیون، باید براى مردم این قضیه ساده را روشن کنند که در اسلام مصلحت نظام از مسائلى است که مقدم بر هر چیز است، و همه باید تابع آن باشیم. جنابعالى ان شاء الله با درس و بحث خود حوزه و نظام را گرمى مى‎بخشید. والسلام علیکم.

به اشتراک بگذارید : تلگرام   |   فیس‌بوک
نام :
ایمیل :
پیام :