بازخوانی ماجرای ادعای هاشمی مبنی بر موافقت امام با حذف مرگ بر آمریکا؛

حسرت شیطان بزرگ

این ادعاهای جناب هاشمی مبنی بر سازش و مذاکره با آمریکا با مواضع خود ایشان در اوایل انقلاب ۱۸۰ درجه متفاوت است. فقط به عنوان یک نمونه از ده‎ها سخن جناب هاشمی، ایشان در خطبه‎های نمازجمعه خردادماه ۱۳۶۱ گفت:«به هر حال فکر می‎کنم "مرگ بر آمریکا" را ضعیف و کم نکنید. آن شعار بزرگی است که می‎دهید و دارید با همین شعار دنیا را تکان می‎دهید.»


سیدمحمدرضا عصایی:

ماجرا از سال ۹۲ شروع شد؛ از رای آوردن حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و تغییر در سیاست خارجه دولت جمهوری اسلامی. دولت یازدهم تصمیم گرفت به هر طریق ممکن با غرب و مخصوصا آمریکا به عنوان کدخدا   مذاکره و سازش و "تنش‎زدایی" کند. در همین راستا حسن روحانی در اولین ماه‎های ریاستش با سفر به نیویورک در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت و سخنرانی کرد. در آخرین لحظات سفر ناگهان خبری مثل بمب دنیا را تکان داد:«تماس تلفنی رئیس‎جمهور ایران و رئیس‎جمهور آمریکا برای اولین بار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران!»

از اینجا بود که همگان دانستند سیاست خارجی دولت حسن روحانی به چه سمتی در حال حرکت است.  در این میانه، اکبر هاشمی رفسنجانی تمام‎قد به دفاع از سیاست‎های دولت شاگرد ارشدش حسن روحانی پرداخت و در این مسیر از هیچ کوششی فرو گذار نکرد؛ از سخنرانی‎های متعدد در دفاع از عملکرد دولت یازدهم و نقدهای سنگین به دولت‎های نهم و دهم گرفته تا انتشار خاطرات مرتبط در سایت شخصی‎اش.

یکی از کارهای هاشمی در همان برهه‎ی سفر روحانی به نیویورک، بازنشر بخشی از کتاب «صراحت‎نامه» در سایت شخصی‎اش بود؛ با این تیتر:«امام موافق حذف شعار مرگ بر آمریکا بودند!»

این عمل هاشمی چنان ولوله‎ای در بین سیاسیون و اصحاب رسانه‎های جریان‎های مختلف انداخت که در آن زمان کمتر کسی بود که راجع به آن چه موافق و چه مخالف نظری نداده باشد!

آنچه که هاشمی ادعا کرد، در واقع متشکل از دو ادعا بود:

۱/    یکی نقل مضمون فرازی کوتاه از نامه‌ای است که او گفته‌ که آن را در سال‌های آخر عمر پر برکت امام خمینی(ره) برای ایشان نوشته‌ است.

۲/    دیگری مطلبی است که از قول ایشان تحت عنوان موافقت امام با حذف شعار "مرگ بر آمریکا" مطرح شده است.

در رابطه با ادعای اول، هاشمی در گفت‌وگو با فصلنامه "مطالعات بین‌المللی" گفته بود:«من در سال‌های آخر حیات امام(ره) نامه‌ای خدمتشان نوشتم و هفت موضوع را مطرح کردم و نوشتم بهتر است در زمان حیاتتان این‌ها را حل کنید، در غیر این صورت ممکن است این‌ها به صورت معضلی سد راه آینده کشور شود. یکی از این مسائل، رابطه با آمریکا بود، نوشتم بالاخره سبکی که الان داریم که با آمریکا نه حرف بزنیم و نه رابطه داشته باشیم قابل دوام نیست. آمریکا قدرت بر‌تر دنیاست...»

مشکل آنجا بود که هرچند هاشمی به حضرت امام نامه نوشته بود ولی امام پاسخی به نامه او نداده بودند. اما آقای هاشمی پا را از این هم فراتر گذاشت و مدتی بعد در دیدار با فراکسیون اقلیت مجلس گفت:«اگر بحث‌هایم در مورد رابطه با آمریکا در آن نامه مورد ایراد بود، حتما حضرت امام در‌‌‌ همان زمان پاسخ من را می‌دادند.»

او همچنین در خاطرات روز ۲۳ شهریور ماه ۱۳۶۷ که در وب‌سایتش باز نشر شده، نوشته بود:«عصر خدمت امام رفتم. تنها در بالکن حیاط نشسته بودند و روزنامه می‌خواندند... درباره سیاست خارجی، روابط با کشورهای اروپایی من جمله انگلیس را بی‌مانع می‌دانند و در مورد آمریکا نظرشان این است که نباید آمریکا را در تجدید رابطه مایوس کرد، ولی به این زودی برای مردم قابل قبول نیست.»

در رابطه با ادعای دوم هاشمی هم واکنش‎ها به باز نشر یک خاطره از هاشمی در کتاب "صراحت نامه" بود که هاشمی گفته بود:«امام با حذف شعار مرگ بر آمریکا موافق بود.» هاشمی می‎گوید:«موافق نبودیم که در مجامع عمومی مرگ کسی را شعار دهیم. مثلا در اجتماعات ما "مرگ بر بنی‎صدر" شعار داغ مردم بود که در نماز جمعه خواهش کردم که نگویند. "مرگ بر بازرگان" بود که خواهش کردم نگویند. "مرگ بر شوروی" بود که گفتم الان با شوروی مشکل آنچنانی نداریم. درباره آمریکا هم گفته بودم. من ذاتا با حرف‌های تند و فحاشی‌ها مخالفم و آن‎‌ها را مفید نمی‌دانم.»

اما هرچند هاشمی رفسنجانی از ابتدای دوران ریاست جمهوری شاگردش حسن روحانی و شروع مذاکرات با غرب و آمریکا در مسئله هسته‎ای، برای تقویت موضع دولت یازدهم در راه دیپلماسی سازش و نرمش، چنین نقل قول‎ها و سخنانی را گفت، اما بر همگان مسلم است که او سال‎های سال بود که از لزوم حل مشکلات با آمریکا و آغاز گفتگوی دو جانبه دفاع می‎کرد. هاشمی در میانه دهه ۶۰ تجربه این کار را داشت و آن ماجرای مک فارلین بود.

همچنین در کتاب خاطرات او در سال های ۶۲ و ۶۳  که در دهه هشتاد به چاپ رسید ۴ خاطره از امام خمینی نقل شده که هاشمی در آنها ادعا می‎کند امام(ره) با حذف شعار "مرگ بر آمریکا" موافق بوده اند! به عنوان نمونه در ذیل خاطرات روز ۱۶ فروردین ۱۳۶۲ آمده:«...احمد آقا تلفن‌ کرد و اطلاع‌ داد، امام‌ با پیشنهاد قطع‌ شعار "مرگ‌ بر آمریکا و مرگ‌ بر شوروی‌" از رسانه‌های‌ دولتی‌ موافقت‌ کرده‌اند و پذیرفته‌اند که‌ بگویند به‌ امر امام‌ قطع‌ شده‌ است‌.»

در پاسخ به ادعای اول آقای هاشمی (نامه به امام) باید گفت که آیا حضرت امام(ره) بعد از نامه ایشان، نظر خود را درباره رابطه با آمریکا تغییر داده بودند؟! و آیا اصرار بعدی و پی‌درپی حضرت امام(ره) بر نظر خود مبنی بر مبارزه و عدم سازش با آمریکا پاسخ منفی به پیشنهاد ایشان نبوده است؟!

ضمن اینکه جناب هاشمی چگونه از سکوت امام، رضایت ایشان را فهمیده است؟! وقتی که عده‎ای از سکوت امام رضایت را برداشت کرده و عده‎ای دیگر از این سکوت حضرت امام، عدم رضایت و توجه نکردن به پیشنهادات جناب هاشمی را برداشت کرده‎اند، برای فهمیدن معنای سکوت امام باید به موضع-گیری‎های بعدی حضرت امام و مخصوصا آخرین مواضع ایشان در عمر مبارکشان رجوع کرد که در ادامه خواهیم گفت که موضع امام در مقابل آمریکا در اواخر عمرشان حتی تندتر هم شده بود.

نکته بعد اینکه اگر جناب هاشمی از سکوت امام رضایت را از حرف‎های خودش را برداشت کرده، چرا در همان زمان حیات امام(ره) آن را اعلام نکرده و آن را به بیست و چند سال بعد موکول کرد؟!

در پاسخ به ادعای دوم هاشمی رفسنجانی (موافقت امام با حذف شعار مرگ بر آمریکا) باید گفت که این جملات و نقل قول‎ها از حضرت امام خمینی(ره) فقط و فقط از طرف شخص هاشمی رفسنجانی ادعا شد و سایر انقلابیون هیچگاه چنین مواردی را از حضرت امام نقل نکرده‎اند. در هیچ یک از سخنان رهبر معظم انقلاب یا حاج احمد آقا چنین مطلبی از موافقت حضرت امام(ره) با حذف شعار "مرگ بر آمریکا" نقل نشده و در تاریخ انقلاب وجود ندارد.

لذا تنها سندی که برای این ادعا ارائه شده، اظهارات آقای هاشمی‌رفسنجانی است و حال آنکه حضرت امام(ره) در وصیت‌نامه سیاسی الهی خود که نشان می‌دهد تحریف‌های این روزها را نیز مانند بسیاری از رخدادهای دیگر پیش‌‎بینی کرده بودند تاکید می‌فرمایند:«اکنون که من حاضرم، بعضی نسبت‌های بی‌واقعیت به من داده می‌شود و ممکن است پس از من در حجم آن افزوده شود؛ لهذا عرض می‌کنم آنچه به من نسبت داده شده یا می‌شود مورد تصدیق نیست مگر آنکه صدای من، یا خط و امضای من باشد، با تصدیق کارشناسان یا در سیمای جمهوری اسلامی چیزی گفته باشم.»

بنابراین جا داشت از جناب هاشمی پرسیده شود که ادعای حضرتعالی با کدامیک از معیارها و ملاک‌هایی که حضرت امام(ره) در این فراز از وصیت‎نامه‎شان بر آن تاکید کرده‎اند همخوانی دارد؟! قطعا هیچکدام!

از طرفی با نگاهی به سیره و سخنان صریح حضرت امام(ره) دقیقا به مسیری برخلاف نقشه‎ای که هاشمی برای تحریف خط امام و شخصیت ایشان کشید، پی می‎بریم.

با یک مراجعه گذرا به نظرات مبارک امام‌‌راحل(ره)، می‌توان توصیه‌های فراوانی از ایشان را مشاهده کرد که در آن بر ضرورت شعار مرگ برآمریکا تاکید شده است. به عنوان اندکی از بسیارها به چند نمونه اشاره می‎کنیم:

-    حضرت امام(ره) خطاب به یکی از مفتی‌های آل‌ ‌سعود که شعار مرگ بر آمریکا در مراسم برائت از مشرکین را خلاف اسلام دانسته بود، می‌فرمایند:«باید به آن آخوند مزدور که فریاد مرگ بر آمریکا و اسرائیل و شوروی را خلاف اسلام می‌داند گفت تاسی به رسول خدا و متابعت از امر خداوند تعالی خلاف مراسم حج است؟ آیا تو و امثال تو آخوند آمریکایی فعل رسول‌الله - صلی‌الله علیه و آله و سلم - و امر خداوند را تخطئه می‌کنید، و تاسی به آن بزرگوار و اطاعت فرمان حق‌تعالی را برخلاف می‌دانید؟...»

-    «از خدا می‌خواهیم این قدرت را به ما ارزانی دارد که نه تنها از کعبه مسلمین، که از کلیساهای جهان نیز ناقوس مرگ بر آمریکا و شوروی را به صدا درآوریم.»

-    «همین قول مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل و مرگ بر شوروی برای آنها مرگ می‌آورد.»

-    همچنین در آخرین دغدغه‌های امام، که در منشور روحانیت و چند ماه پیش از رحلت ایشان نگاشته شده است، می‌خوانیم:«آغوش کشور و انقلاب همیشه براى پذیرفتن همه‌ی کسانى که قصد خدمت و آهنگ مراجعت داشته و دارند گشوده است، ولى نه به قیمت طلبکارى آنان از همه‌ی اصول، که چرا مرگ بر آمریکا گفتید!»

-    «ما شعار مرگ بر امریکا را در عمل جوانان پرشور و قهرمان و مسلمان در تسخیر لانه‌ی فساد و جاسوسى آمریکا تماشا کرده‎ایم، ما همه‌ی شعارهایمان را با عمل محک زده‎ایم... الآن هم سخت معتقدم که آنان [لیبرال‌ها] به چیزى کمتر از انحراف انقلاب از تمامى اصولش و هر حرکت به سوى آمریکاى جهان‌خوار قناعت نمى‎کنند.»

و بسیاری از سخنان ایشان که حتی در آخرین بیانات و پیام‌ها نیز تاکید بر "مرگ بر آمریکا" وجود دارد و این نشان‌دهنده‌ی آن است که ایشان تا آخرین روزهای حیات پربرکت خود، بر خلاف ادعای آقای هاشمی، هیچ‎گاه از موضع خود در خصوص ضدیت با نظام سلطه، در قول و فعل، عقب‌نشینی نکرده‌اند و با حذف شعار "مرگ بر آمریکا" موافق نبوده‌اند.

و نکته آخر اینکه این ادعاهای جناب هاشمی مبنی بر سازش و مذاکره با آمریکا با مواضع خود ایشان در اوایل انقلاب ۱۸۰ درجه متفاوت است. فقط به عنوان یک نمونه از ده‎ها سخن جناب هاشمی، ایشان در خطبه‎های نمازجمعه خردادماه ۱۳۶۱ گفت:«به هر حال فکر می‎کنم "مرگ بر آمریکا" را ضعیف و کم نکنید. آن شعار بزرگی است که می‎دهید و دارید با همین شعار دنیا را تکان می‎دهید.» همچنین در ۱۶ آبان ۱۳۶۵ در خطبه‎های نماز جمعه می‌گوید:«تا هنگامی که آمریکا از اسرائیل حمایت می‌کند، دشمنی ما به قوت خود با آمریکا باقی است.»

به اشتراک بگذارید : تلگرام   |   فیس‌بوک
نام :
ایمیل :
پیام :