سخنرانی صریح و بی‎پرده سیدحمید روحانی/۱:

مردم را کودکانی می‎دانند که دنبال سیب و گلابی‎اند

آقای رئیس‎جمهور در سال ۱۳۹۴ش رفت در مرقد امام ایستاد، با نثار دسته‌گلی امام را مفتخر کرد و در حضور کسی که عنوان یادگار امام را یدک می‌کشد گفت:"بله، ما نباید مانند متحجرین خودمان را به مشتی کلام بی‌روح امام محدود کنیم و باید ببینیم که اگر امروز ایشان در بین ما بود چه می‌کردند" یعنی کلام و آثار امام شده است مشتی کلام بی‌روح که متحجرین دنبال آن هستند؛ آدم‌های مترقی که افتخار می‌کنند با آمریکا لاس می‌زنند و با آنها راه می‌روند دیگر به این کلام بی‌روح احتیاجی ندارند.


متن کامل سخنرانی بی‎پرده و صریح سیدحمید روحانی را که چندی پیش در جمع کانون‎های خط امام دانشگاه‎های سراسر کشور ایراد شد، در ادامه از نظر می‎گذرانید:

یکی از راه‌های امام‌شناسی، قرآن‌شناسی است. امام مجسمه قرآن و آینه تمام‌نمای آن بود، مترجم عملی قرآن بود. لذا شناخت قرآن، شناخت امام است و شناخت امام، همان شناخت قرآن. اگر در مورد شخصیت حضرت امام مطالعه کنید آنچه که از ویژگی‌های ایشان به دست می‌آید همانی است که قرآن در وصف مومنین بیان نموده است و همچنین اگر در زمینه ویژگی‌هایی که قرآن برای مومنین ذکر می‌کند مطالعه کنید، خواهید دید که همان ویژگی‌ها در امام نیز وجود دارد. بنابراین یکی از راه‌های شناخت امام مراجعه به قرآن است. اگر سعی کنیم آنچه را که در قرآن در مورد انسان‌های تکامل یافته یعنی مومنین و مومنات تشریح شده و از آنها خواسته شده متوجه شویم خواهیم دید که تمام این ویژگی‌ها با امام تطبیق دارد.

*امام برای اسلام و مستضعفان احساس خطر کرد

اگر بخواهیم در این زمینه وارد نمونه‌پردازی شویم آنگاه مثنوی هفتاد من کاغذ شود. به عنوان مثال خداوند متعال در آیه‌ای از قرآن می‌فرماید:"وما لکم لا تقاتلون فی سبیل الله والمستضعفین من الرجال والنساء و الولدان الذین یقولون ربنا اخرجنا من هذه القریه الظالم اهلها و اجعل لنا من لدنک ولیا و اجعل لنا من لدنک نصیرا(۱)" در واقع خداوند در این آیه مطالبه‌ای را از انسان بیان می‌کند و می‌فرماید چرا به پا نمی‌خیزید و پیکار نمی‌کنید؟ چرا دم فرو بسته‌اید؟ مگر نمی‌بینید که به مستضعفین ظلم می‌شود؟ مگر نمی‌بینید که مستضعفان با زبان حال می‌گویند خدایا برای ما ولی و یاور برسان و ما را از این منجلاب فساد و ظلم ظالم نجات بده؟ حال می‌بینید که امام روزی قیام می‌کند و جان خود را کف دست می‌گیرد که برای اسلام و مستضعفین احساس خطر می‌کند، در همان روزگاری که مردم به شدت تحت فشار و ظلم‌ و همچنین مشکلات زندگی هستند.

*امام به هیچ قیمتی با ظالم، مستکبر و زورمداران و جهان‌خواران کنار نمی‌آمد

باز مشاهده می‌کنید که خداوند در قرآن می‌فرماید:"ان الله یحب الذین یقاتلون فی سبیله صفا کانهم بنیان مرصوص(۲)" یعنی خداوند کسانی را دوست دارد که مانند کوهی استوار در راه خدا می‌ایستند و جهاد می‌کنند یا در آیه‌ای دیگر می‌فرماید: "ان الله اشترى من المومنین انفسهم و اموالهم بان لهم الجنه(۳)" یعنی خداوند از مومنین جان و مال و وجودشان را خریده است و در ازای آن جنت را به آنها ارزانی داشته. مضمون آیه آن است که وقتی انسانی در راه خدا قیام می‌کند از دادن جان، جوان و زندگی پروا ندارد و همه را در راه او می‌دهد. نمونه چنین مثالی را در امام نیز می‌بینید به خصوص در آنجا که می‌فرمایند:"اگر سرمان را بالاى‎دار برند، اگر زنده زنده در شعله‎هاى آتشمان بسوزانند، اگر زن و فرزندان و هستى‎مان را در جلوى دیدگانمان به اسارت و غارت برند هرگز امان نامه کفر و شرک را امضا نمى‎کنیم.‎" چنین شخصیتی در واقع تربیت‎یافته مکتب قرآن است. یکی از ویژگی‌های برجسته حضرت امام این بود که استکبارستیز بودند یعنی به هیچ قیمتی با ظالم، مستکبر و زورمداران و جهان‌خواران کنار نمی‌آمد. این صریح آیه قرآن است که می‌فرماید: "لا تتخذوا عدوی و عدوکم اولیاء(۴)" یعنی با دشمنان خدا و خودتان دوستی نکنید و با آنها کنار نیایید یا در مورد دیگر قرآن کریم می‌فرماید:"و لا ترکنوا الى الذین ظلموا فتمسکم النار(۵)" یعنی به ظالم نزدیک نشوید زیرا آتشش شما را نیز فرا خواهد گرفت.

دیگر ویژگی حضرت امام که شاخص و بارز بود آشتی‌ناپذیری ایشان بود. قرآن کسانی را که آشتی‌پذیر باشند منافق می‌خواند "بشر المنفقین بان لهم عذابا الیما الذین یتخذون الکفرین اولیاء من دون المومنین(۶)" یعنی ای پیامبر بشارت ده منافقین را به عذابی الیم همان کسانی که کافران را به جای مومنین دوست می‌گیرند و با او سازش می‌کنند. امام در این زمینه جمله‌ای دارد که مربوط به نامه ایشان در سال ۱۳۴۹ش  از نجف به قم است و در آنجا می‌فرماید: " ماها را در این دیگ بزرگ طبیعت که باطنش جهنم است ریخته و زیر و بالا مى‎کنند و به غلیان مى‎آورند تا جهنمی‎ها ممتاز شوند. متوجه باشید خداى نخواسته از جهنمی‎ها نشوید. سازش با ظالم جهنمى، بزرگترین و بارزترین آثار جهنمى است. شماها از آنها نباشید." در واقع این کلام مضمون همان کلام حضرت امیر است که می‌فرماید: "و لتغربلن غربله" یعنی ما را غربال می‌کنند. سازش‎ناپذیری امام ریشه در قرآن داشت و این‌گونه نبود که خدای ناکرده بر مبنای کینه، عداوت و خصومت باشد.

عزت و استقلال طلبی امام نیز ریشه در قرآن داشت آنجایی که می‌فرماید: "ولن یجعل الله للکافرین على المومنین سبیلا(۷)" یعنی خداوند متعال هیچ راهی قرار نداده است که انسان‌های کفرپیشه بر مومنین و مسلمان‌ها سلطه داشته باشند. نمونه دیگری از ویژگی‌های شخصیت حضرت امام برخورد قهرآمیز و خشن ایشان با استکبار و ستمگران است که در این زمینه نیز آن آیه معروف وجود دارد که می‌فرماید: "اشداء على الکفار رحماء بینهم(۸)" در همین راستا اعلام نفرت امام از آمریکا بخش دیگری از این ویژگی‌هاست به خصوص در آنجا که می‌فرماید: "هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بزنید" یا در جای دیگری که می‌فرماید: "امروز مرگ بر آمریکا و مرگ بر شاه عبادت است" و البته این ویژگی نیز ریشه در قرآن دارد "لا یحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظلم(۹)" خداوند دوست ندارد کسی صدا به ناسزاگویی بلند کند مگر کسی که مورد ظلم قرار گرفته و حق دارد که ناسزا بگوید. اینکه می‌بینید در روزهای مختلف می‌نشینیم و صد بار می‌گوییم: "اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد" خودش نوعی ناسزاست که ثواب و اجر دارد و همچنین در زندگی انسان نیز اثر دارد. چنانکه عرض کردم اگر کسی بخواهد امام را بشناسد کافی است که قرآن را مطالعه کند زیرا از هر جایی که خداوند به توصیف ویژگی‌های مومنین می‌پردازد، متوجه می‌شود که این ویژگی‌ها کاملا با حضرت امام تطبیق دارد.

*رهبر انقلاب؛ دومین راه شناخت امام

راه دیگر و دومی هم برای شناخت حضرت امام وجود دارد که از طریق آن می‌توان به شناخت امام رسید چنانکه بلاتشبیه در مورد ائمه معصومین همین وضعیت نیز وجود دارد. کسانی پیامبر و علی علیهماالسلام را ندیده بودند اما وقتی به حضرت رضا علیه‌السلام برخورد می‌کردند علی و پیامبر علیهما‌السلام را نیز می‌شناختند. همین چند وقت پیش در جلسه‌ای عنوان کردند حضرت رضا علیه‌السلام از جهت تقیه مجبور شدند به ایران بیایند در صورتی که این حرکت از روی تقیه نبوده است که مثلا بگوییم از ترس کشته شدن ولایتعهدی مامون را پذیرفتند زیرا در ایران هم ایشان را شهید کردند. در واقع اگر ایشان نمی‌آمدند تا پیامبر و علی علیهما‌السلام و راه امامان معصوم را برای مردم آن روز مشخص کنند، مسلما امروز صدای لااله‌الا‌الله از این کشور بلند نمی‌شد. مردم وقتی دودمان عباسی را با آن فضاحت و خلاف‌کاری‌ها دیدند، گمان کردند که پیامبر و امیرالمومنین علیهما‌السلام نیز این‌گونه بوده‌اند. خلاصه در حال برگشت از دین بودند. لذا حضرت رضا علیه‌السلام با این فداکاری که کردند آمدند و اسلام را نجات دادند و راه پیامبر خدا را برای مردم ترسیم کردند. مردم از عملکرد و اعمال حضرت رضا علیه‌السلام به عظمت و ویژگی‌های امیرالمومنین و پیامبر سلام‌الله‌علیهما پی بردند. امروز برای کسانی که امام را ندیده‌اند و از ایشان شناخت ندارند، رهبر، بزرگ‌ترین الگوست. اگر کسی در زندگی مقام معظم رهبری مطالعه کند قطعا به امام خواهد رسید. بیشترین ویژگی‌هایی را که در امام می‌دیدیم امروز در رهبری می‌بینیم. اسلام‌شناسی، جهان‌بینی، سیاست‌مداری، نفوذ‌ناپذیری، آشتی‌ناپذیری، اراده قوی و صداقت با مردم که دو رو نباشند و اینکه مردم را نامحرم ندانند، ساده‌زیستی و دوری‌گزینی ایشان از زرق و برق زندگی و از همه مهم‌تر جریان‎شناسی و دشمن‌شناسی ایشان است که امروز کمتر در کسی دیده می‌شود.

در این وادی وانفسا که عده‌ای تلاش می‌کنند تا دشمن را دوست جلوه دهند و دوست را دشمن، شناخت مقام معظم رهبری از دشمن و جریان‌های مشکوک و مرموز سیاسی نقش بسیار مهمی دارد که اجازه ندهند حقایق، دگرگون جلوه داده شوند. دفاع از اسلام ناب محمدی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم آن هم در مقطعی که کسانی با یدک کشیدن عنوان یار امام سعی دارند تا اسلام آمریکایی، ارتجاعی و التقاطی را به جای اسلام راستین جا بزنند از دیگر ویژگی‌های ممتاز ایشان است. مشاهده می‌کنیم ایشان مانند کوهی ایستاده‌اند، از حقایق دفاع می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که حقایق خلط و دگرگون شود. در موارد دیگر می‌توان به ویژگی متمایز ایشان در پاسداری از خون شهدا، آرمان‌های انقلاب و پاسداری از نیروهای انقلابی و حزب‌اللهی اشاره نمود که به همان شکلی که در حضرت امام این ویژگی‌ها وجود داشت در ایشان نیز به وضوح دیده می‌شود. وحدت و یگانگی در حرف و عمل از جمله ویژگی‌های ایشان است. اسلام در بعد از رحلت رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله از همین ناحیه ضربه خورد و کسانی در راس کار قرار گرفتند که حرف و عمل‌شان با هم مطابق نبود. البته امروز هم می‌بینید که چگونه حرف و عمل‌ها دوگانه است.

*فشاری که بر رهبرانقلاب وجود دارد، بر امام وجود نداشت

مقاومت ایشان نیز از ویژگی‌های مثال‌زدنی ایشان است. فشارهایی که امروز بر ایشان وجود دارد بر حضرت امام وجود نداشت. فشار بر حضرت امام صرفا از یک سو یعنی بیگانگان و جهان‌خواران بود و از درون کسی جرات مقابله با امام و کارشکنی نداشت اما مقام معظم رهبری یک تنه بیست سال است که در برابر توطئه‌های داخلی و خارجی ایستاده است و در واقع هم از درون باید با کسانی دست و پنجه نرم کند که از خواص شمرده می‌شوند و هم از سوی دیگر باید با کسانی مقابله کند که کمر به نابودی اسلام و انقلاب بسته‌اند.

*انقلابی بودن و انقلابی ماندن

انقلابی بودن و ماندن ویژگی مهم دیگری است که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد یعنی رنگ نباختن، آن هم در دورانی که همه دست به دست هم داده‌اند. مشاهده می‌کنید کسی که عنوان مشاوری ایشان و عناوین دیگر را یدک می‌کشد، چیزی از انقلاب برایش نمانده است؛ اما می‌بینید که مقام معظم رهبری یک‌تنه می‌ایستد و ضمن دفاع از آرمان‌های انقلاب، انقلابی هم عمل می‌کند.

*در نگاه برخی، مردم کودکانی هستند که به دنبال سیب و گلابی‎اند، بی‎سوادند و دنیاندیده

مردم‌گرایی یعنی بیگانه و نامحرم نپنداشتن مردم از دیگر خصائص ایشان است. بعضی فکر می‌کنند فقط برای رای گرفتن به مردم نیاز دارند و زمانی که بر قدرت سوارند می‌بایست به ریش مردم بخندند. در نگاه چنین افرادی مردم کودکانی هستند که به دنبال سیب و گلابی هستند، بی‌سواد و دنیاندیده‌اند، بی‌شناسنامه‌اند، یک وعده غذای خوب نخورده‌اند یا یک بار سوار هواپیما نشده‌اند! این جمله اخیر، حرف مشاور رئیس‎جمهور محترم بود که چندی پیش آن را بیان کرد و گفت کسانی باید در مسائل سیاسی نظر بدهند که اقلا یک بار سوار هواپیما شده باشند وگرنه کسانی که در روستاها و شهرستان‌ها نه یک وعده غذای خوب خورده‌اند و نه یک بار سوار هواپیما شده‌اند چیزی نمی‌فهمند! خلاصه همان ویژگی‌های حضرت امام در مقام معظم رهبری نیز موجود است. لذا مطالعه زندگی مقام معظم رهبری و عملکرد و رفتار ایشان می‌تواند راه دومی برای شناخت حضرت امام باشد.

*مطالعه گفتار و کردار امام؛ سومین راه شناخت ایشان

راه سومی که برای شناخت حضرت امام وجود دارد مطالعه گفتار و کردار حضرت امام است که خوشبختانه در دسترس قرار دارد و نتوانستند آن را از بین ببرند؛ هرچند آقای رئیس‎جمهور در سال ۱۳۹۴ش رفت در مرقد امام ایستاد، با نثار دسته‌گلی امام را مفتخر کرد و در حضور کسی که عنوان یادگار امام را یدک می‌کشد گفت:"بله، ما نباید مانند متحجرین خودمان را به مشتی کلام بی‌روح امام محدود کنیم و باید ببینیم که اگر امروز ایشان در بین ما بود چه می‌کردند" یعنی کلام و آثار امام شده است مشتی کلام بی‌روح که متحجرین دنبال آن هستند؛ آدم‌های مترقی که افتخار می‌کنند با آمریکا لاس می‌زنند و با آنها راه می‌روند دیگر به این کلام بی‌روح احتیاجی ندارند.

بهترین راه شناخت امام همین آثار به جا مانده از ایشان است. امام سلسله ویژگی‌هایی داشتند که بنده امروز برخی از آنها را که می‌تواند برای ما و شما جوانان الهام‌بخش باشد برمی‌شمارم و بقیه را به خودتان می‌سپارم که البته با رجوع به آثار و نامه‌های امام به ویژه با مطالعه صحیفه امام این مهم محقق خواهد شد.

ادامه دارد...

پی‎نوشت:

۱-سوره نساء، آیه ۷۵

۲-سوره صف، آیه ۴

۳-سوره توبه، آیه ۱۱۱

۴-سوره ممتحنه، آیه ۱

۵-سوره هود، آیه ۱۱۳

۶-سوره نساء، آیات ۱۳۸ و ۱۳۹

۷-سوره نساء، آیه ۱۴۱

۸-سوره فتح، آیه ۲۹

۹-سوره نساء، آیه ۱۴۸

به اشتراک بگذارید : تلگرام   |   فیس‌بوک
نام :
ایمیل :
پیام :