سخنرانی صریح و بی‎پرده سیدحمید روحانی/۳:

امام برخلاف علماء، خطر را لیبرالیزم و فرهنگ غربی می‎دانست نه کمونیسم

در سال ۱۳۵۷ش که فریاد مرگ بر شاه در تمام این کشور طنین‎انداز بود، مهندس بازرگان خود را به نوفل‌لوشاتو رساند که امام را قانع کند تا شاه را بیرون نکند! می‌گفت اگر شما شاه را بیرون کنید، ایران تجزیه می‌شود و خوزستان، کردستان و آذربایجان جدا می‌شوند.


سومین قسمت از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید حمید روحانی را در ادامه از نظر می‎گذرانید:

*ششمین ویژگی امام: ولایتمداری

یکی دیگر از ویژگی‌های حضرت امام ولایت‌پذیری ایشان بود. شاید بسیاری فکر می‌کنند حضرت امام بعد از آنکه خودشان به مرجعیت رسیدند، مسئله ولایت مورد توجه قرار گرفت اما باید عرض کنم که مسئله ولایت موضوعی ۱۴۰۰ ساله است یعنی از همان زمانی که شیعه به تبعیت از رسول خدا و ائمه اطهار در صحنه حضور داشتند این مساله وجود داشته است. هرچند که ممکن است به این اسم مطرح نبوده باشد ولی آنچه که باعث شد یک سطر حکم میرزای شیرازی اعلی‌الله‌مقامه یعنی "امروز استعمال تنباکو محاربه با امام زمان است" آن حماسه را بیافریند و کمر کمپانی انگلیسی را بشکند، همین مساله ولایت و مرجعیت بود. حتی در تاریخ نوشته‌اند که عده‌ای می‌گفتند ما شراب را می‌نوشیم به عشق شفاعت امام حسین اما تنباکو را استفاده نمی‌کنیم و حرف میرزا را زیر پا نمی‌گذاریم! خلاصه این‌گونه نیست که چون امام به مرجعیت رسیدند و به عنوان ولی فقیه مطرح شدند مسئله ولایت مورد توجه‌شان قرار گرفته باشد.

بسیاری از ما سوال می‌کنند که چرا امام تا سال ۱۳۴۱ش وارد مبارزه نشدند یعنی در همان دورانی که شاه ضعیف بود و بسیاری از بسترها فراهم بود؛ همان دورانی که نهضت ملی شدن صنعت نفت و حرکت فداییان اسلام در جریان بود. روحیات امام از کتاب کشف‌الاسرار که آن را در ۱۳۲۲ش نوشته‌اند معلوم است. در همان زمان هم می‌شد فهمید که ایشان چه اهداف و آرمان‌هایی داشته‌اند. اتفاقا بسیاری از این آرمان‌ها را بعد از انقلاب محقق کردند مانند همین بسیج ۲۰میلیونی و حکومت اسلامی که آن را با استدلال‌های قرآنی و عقلی و روایی ثابت کرده بودند. اینها را در همان کتاب نیز مورد اشاره قرار داده بودند. پس چرا با چنین بینشی تا سال ۱۳۴۱ش دست روی دست گذاشتند و در آن زمانی مبارزه را شروع کردند که شاه به عنوان یک امپراطور قوی‌پنجه مورد حمایت تمام قدرت‌ها بود و ارتشی جرار در اختیار داشت؟

علت العللی که امام تا آن سال وارد مبارزه نشدند، پیروی از ولایت بود. تا زمانی که آیت‌الله العظمی بروجردی اعلی‌الله‌مقامه زعامت جهان تشیع را بر دوش داشت، امام به خودش اجازه نداد که برخلاف نظر ایشان قلمی بردارند و کاری انجام دهند. هرچند به محضرشان می‌رفتند، پیشنهاد می‌دادند، انتقاد و اعتراض هم می‌کردند اما وقتی که از محضر ایشان برمی‌گشتند، نه حاضر می‌شدند سخنی علیه‌ ایشان بگویند و نه اجازه می‌دادند کسی علیه ایشان سخن بگوید.

*هفتمین ویژگی امام: دشمن‎شناسی

دشمن‌شناسی نیز از آن خصائصی است که کمتر کسی مانند امام از آن برخوردار بود. امام روزی شاه را خطرناک دید و علیه او قیام کرد که اکثر رجال سیاسی و گروه‌ها اعم از جبهه ملی و نهضت آزادی وفادار به شاه بودند و می‌گفتند اگر یک مو از سر شاه کم شود، ایران تجزیه می‌شود و از هم می‌پاشد. نه تنها در شروع نهضت بلکه در سال ۱۳۵۷ش که فریاد مرگ بر شاه در تمام این کشور طنین‎انداز بود، مهندس بازرگان خود را به نوفل‌لوشاتو رساند که امام را قانع کند تا شاه را بیرون نکند! می‌گفت اگر شما شاه را بیرون کنید، ایران تجزیه می‌شود و خوزستان، کردستان و آذربایجان جدا می‌شوند. امام هم پاسخ دادند که مطمئن باشید چنین اتفاقی نخواهد افتاد. بعد از این باید پرسید کدام عقل، وجدان، انسانیت یا دین اجازه می‌دهد کسی که تا مرفق دستش به خون مردم آلوده است بر مسند قدرت بنشیند و به او گفت بفرمایید و به الواتی خود ادامه دهید؟ چنین حکومتی عین طویله خواهد بود. اما امام شاه را ام‌الفساد می‌دانست و از همان روز اول نهضت همه چیز را متوجه شاه می‌دانست. در مورد آمریکا حرف گروه‌های سیاسی این بود که ما باید به یک قدرت خارجی اتکا داشته باشیم زیرا در غیر این‌صورت ما را نابود می‌کنند. می‎گفتند از آن جا که امروز آمریکا آزادی‌خواه است و از گروه‌های آزادی‎طلب حمایت می‌کند، می‌توانیم به او اتکا داشته باشیم. اما امام فرمودند خطرناک‌ترین دشمن ما آمریکاست.

اختلاف دیگری که بین امام و علما در طول شروع نهضت تا پیروزی انقلاب وجود داشت این بود که اکثر علما خطر اصلی را کمونیست‌ها می‌دانستند ولی امام می‌فرمود کمونیست‌ها نمی‌توانند خطرناک باشند زیرا آنها ملحدند و ضدخدا هستند و در میان مسلمانان نمی‌توانند جایگاهی داشته باشند لذا خطر اصلی لیبرالیزم و فرهنگ غرب است. امروز هم می‌بینید آنچه که مملکت ما را به چالش کشیده است و خطر جدی برای کشور آفریده است همان اندیشه‌های لیبرالیستی است و این وضعیت دشمن‌شناسی و جریان‌شناسی حضرت امام را نشان می‌دهد که چقدر دقیق بوده است.

ادامه دارد...

به اشتراک بگذارید : تلگرام   |   فیس‌بوک
نام :
ایمیل :
پیام :