عنوان: پیام به ملت ایران (لزوم کمکرسانی به زلزلهزدگان استان کرمان)
تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۳۶۰/ ۹ شعبان ۱۴۰۱
مکان: تهران، جماران
موضوع: لزوم کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان استان کرمان
مخاطب: ملت ایران
شناسه ارجاع: جلد ۱۴ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۴۲۲ تا صفحه ۴۲۳

بسم الله الرحمن الرحیم‌

انا لله و انا الیه راجعون‌

زلزله عظیم و مصیبت‌باری که در استان کرمان موجب خسارات بسیار جانی و مالی شده است، «۱» موجب تاثر و تاسف هر شنونده و بیننده است. ما باید بدانیم که این حوادث ناگوار ابتلا و امتحانی است از طرف خداوند متعال برای مصیبت دیدگان در محل حوادث و برای مصیبت‌زدگان در سراسر کشور. برای مصیبت دیدگان، تا با مراتب صبر و تحمل در از دست دادن عزیزان ثابت کنند که در مقابل حوادث پابرجا بوده و ناتوان نیستند و به منطق قرآن کریم هر چه دارند و داریم از خداوند منان است و همگی امانتدارانی هستیم که دیر یا زود امانات الهی را به صاحبش بر می‌گردانیم. و برای مصیبت‌زدگان در سراسر کشور، آزمایش عظیمی است که در مصیبت برادران و خواهران عزیز تا چه اندازه خود را سهیم و شریک می‌دانیم و برای جبران این فاجعه بزرگ تا چه اندازه کوشش می‌نماییم.

با اتحادی که بین ملت عزیز و شریف ایران دیده می‌شود اطمینان داریم که در مقابل حوادث و مصیبتها پایدار و در کمک سریع به خواهران و برادران عزیز خود که همه چیز خود را از دست داده‌اند، بپا خواهند خاست و هر چه سریعتر دولت مردمی و متدین خود را که تکلیف بزرگی به عهده دارد پشتیبانی نموده و برای نجات بازماندگان این مصیبت کوشا خواهند بود.

این جانب این مصیبت را به ملت شریف ایران تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال سعادت و سلامت برای بازماندگان این حادثه دلخراش خواهانم.

سلام و درود بر بازماندگان و رحمت و مغفرت بر پویندگان راه خدا. و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

روح الله الموسوی الخمینی‌