عنوان: حکم به رئیس دیوان عالی کشور (چگونگی مصرف اموال مجهول المالک)
تاریخ: ۲۳ دی ۱۳۶۵/ ۱۲ جمادی الاول ۱۴۰۷
مکان: تهران، جماران
موضوع: فروش و چگونگی مصرف اموال مجهول المالک
مخاطب: موسوی اردبیلی، سید عبد الکریم (رئیس دیوان عالی کشور)
شناسه ارجاع: جلد ۲۰ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۱۸۳ تا صفحه ۱۸۴

[بسمه تعالی. محضر مبارک حضرت آیت الله العظمی رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی، امام خمینی- متع الله المسلمین بطول بقائه‌

پس از عرض سلام، اموال معتنا بهی در دادسراهای انقلاب و عمومی و بعضی از شعب بنیاد مستضعفان، مجهول المالک، اموال بلا صاحب، اموال فراریانی که مجهول المکان هستند و پس از گذشت زمان و اعلانهای متعدد مراجعه نکرده‌اند، به حدی که از شناخت و مراجعه آنان یاس حاصل شده است و اموال در معرض تلف هستند، موجود است ....

به نظر می‌رسد در این موقعیت حساس و نیاز شدید مناطق سیلزده و جنگزده و آفت دیده که شرعا [محلهای‌] مصارف این اموال هستند، صلاح این است با تصدی اشخاص مورد اطمینان و وثوق، این اموال جمع‌آوری و فروخته شود و در رفع نیازهای این مستحقین به مصرف برسد.

اگر حضرت عالی صلاح می‌دانید اجازه فرمایید اقدام شود. اطال الله بقائکم.

۲۲/ ۱۰/ ۶۵- عبد الکریم موسوی‌].

بسمه تعالی‌

جناب حجت الاسلام آقای موسوی اردبیلی، رئیس محترم دیوان عالی کشور

کلیه اموالی که مرقوم شده است و مجهول المالک است و از پیدا شدن صاحبان آنها مایوس می‌باشید در تحت نظارت هیاتی مرکب از نماینده جنابعالی و نمایندگان جناب حجت الاسلام آقای رئیس جمهور «۱» و جناب آقای نخست وزیر «۲» به فروش درآید و در مصرف شرعی آن، که فقرا هستند برسد.

البته خانواده‌های شهدای بمبارانها و سیلزدگان اولی‌ هستند، و آنچه در معرض تلف است و مایوس از پیدا شدن صاحبانش نیستید با نظارت هیات مذکور فروخته شده و برای صاحبانشان نگهداری شود. و السلام علیکم و رحمه الله.

۲۳ دی ۶۵

روح الله الموسوی الخمینی‌