عنوان: اجازه نامه به آقای حسین فرطوسی، در امور حسبیه و شرعیه
تاریخ: ۱۲ آذر ۱۳۴۱/ ۲۵ جمادی الثانی ۱۳۸۲
مکان: قم
موضوع: اجازه در امور حسبیه و شرعیه
مخاطب: فرطوسی، حسین
شناسه ارجاع: جلد ۱ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۹۵ تا صفحه ۹۶

بسم الله الرحمن الرحیم‌

الحمد لله رب العالمین، و السلام علی خیر خلقه و حبیبه محمد و آله الطاهرین، و اللعن الدائم علی اعدائهم اعداء الدین من الآن الی یوم الدین.

و بعد لا یخفی علی کافه اخواننا المومنین المتدینین- شید الله ارکانهم و وفقهم لکل خیر- ان جناب العالم الفاضل التقی الشیخ حسین الفرطوسی- دام علاه- من اهل الفضل و الفضیله فی الامور الشرعیه و المعارف القدسیه. و قد ضحی‌ برهه من حیاته فی خدمه الدین الحنیف فی النجف الاشرف و مدینه قم حتی بلغ بحمد الله مراتبا من الفضل و هو- ایده الله تعالی- ممن ینتفع بوجوده حیثما کان، لهذا اجبنا التنویه به و الاشاره الیه، و علی المومنین اکرامه و احترامه و رعایه جانبه لانه اهل لذلک- بحمد الله تعالی- و هو ثقتنا و من نعتمد علیه فی بث الاحکام و تعلیم الحلال و الحرام و النصح للمسلمین. و هو وکیلنا فی الامور التی یرجع بها الی الحاکم الشرعی عند الحاجه الیه. و قد اذناکم بدفع الحقوق الشرعیه الیه من سهم الامام- ارواحنا فداه- و غیره من الواجبات، و الواصل الیه من ذلک کله واصل الینا. و قد اجزناه ان یصرف ما یحتاجه فی امر معاشه من الحقوق و یوصل الباقی الینا لاقامه الحوزه العلمیه. و اوصیه- ایده الله تعالی- و سایر اخواننا المومنین- ایدهم الله تعالی- بما اوصی به السلف الصالح من ملازمه التقوی‌ و التجنب عن الهوی‌ و التمسک بعروه الاحتیاط فی الدین و الدنیا. و ارجو من جنابه ان لا ینسانی من صالح دعواته. و السلام علیه و علی اخواننا المومنین و رحمه الله و برکاته.

بتاریخ ۲۵ شهر جمادی الثانیه ۱۳۸۲

روح الله الموسوی الخمینی‌

ترجمه: ... و بعد، بر همه برادران مومن و متدین ما- که خداوند ارکان ایشان را استوار ساخته و آنها را بر هر خیری موفق گرداند- پوشیده نیست که جناب عالم فاضل با تقوا شیخ حسین فرطوسی- دام علاه- از اهل فضل و فضیلت در امور شرعیه و معارف قدسیه است. ایشان مدتی از عمر خود را در خدمتگزاری به دین حنیف و پاک در نجف اشرف و شهر قم سپری کرده تا اینکه بحمد الله به مراتبی از فضل نائل شده است. و ایشان- ایده الله تعالی- از کسانی است که هر کجا باشد از وجود وی بهره‌مند شوند، از این رو بر ما لازم است که بر وجود ایشان [مومنین را] آگاه ساخته و به وی اشاره نماییم، و بر اهل ایمان نیز بزرگداشت، احترام و رعایت وی لازم است، از آن رو که وی اهلیت و شایستگی این معانی را دارد- بحمد الله تعالی. و ایشان مورد وثوق و اطمینان ما بوده و کسی است که ما بر وی در نشر احکام و آموزش حلال و حرام و پند و نصیحت کردن به مسلمانان، اعتماد کرده‌ایم. و ایشان وکیل ما در اموری هستند که می‌بایست در آنها به هنگام نیاز به حاکم شرعی، رجوع به حاکم کرد. و به تحقیق که ما به مومنین، اجازه پرداخت حقوق شرعیه از سهم امام- اروحنا فداه- و غیر سهم امام از حقوق واجبه را به ایشان داده‌ایم. و هر آنچه که از این حقوق به ایشان برسد، به درستی که به ما رسیده است. و به ایشان اجازه دادیم که مصرف کند از این حقوق به مقداری که رفع نیاز وی بشود از آنها در امر معاش و زندگانی ایشان، و باقی حقوق را برای برپایی حوزه علمیه به ما برساند. و سفارش می‌کنم او را- ایده الله تعالی- و دیگر برادران ایمانی را- ایدهم الله تعالی- به آنچه که گذشتگان درست کار ما به آن سفارش کرده‌اند از ملازمت و همراهی تقوا و دوری و پرهیز از هوی‌ و دست یازیدن به ریسمان احتیاط در دین و دنیا. و امید دارم از ایشان که مرا از دعاهای پسندیده خود فراموش نکند. و درود و رحمت و برکات خداوند بر وی و بر برادران ایمانی ما.

/- به تاریخ بیست و پنجم، ماه جمادی الثانیه ۱۳۸۲

روح الله الموسوی الخمینی‌